Zadaj sobie pytanie: czy jesteś pewny siebie? Czy znasz swoją wartość, nie boisz się wyzwań, myślisz, że jesteś dobry w tym co robisz i znasz swoje zalety? Jeśli tak, to dobrze. Temat braku pewności siebie prawdopodobnie ciebie nie dotyczy.
Jeśli jednak cały czas skupiasz się na swoich wadach, zmiany przychodzą Ci z trudnością, a na co dzień zakładasz, że nic Ci się nie uda, możesz mieć realny problem z pewnością siebie.
O tym dlaczego tracimy pewność siebie, pisaliśmy tutaj.
Jak budować pewność siebie?
Pierwszym krokiem jest wycena swojej wartości: często mamy niską samoocenę. Myślimy, że ocena tego ile jesteśmy warci należy do otoczenia i innych ludzi. Nic bardziej mylnego. Sama już nazwa sugeruje, że to poczucie WŁASNEJ wartości. Nikt więc nie powinien mieć na nią wpływu. Trudno nie zgodzić się z tym, że ocena naszej osoby nie może zależeć od kaprysu, humoru czy opinii innej osoby. Napisz sobie co w sobie lubisz, swoje mocne strony i na nich oprzyj swoją samoocenę.
Pamiętaj również o tym, aby nie porównywać się do innych. Każdy z nas ma przecież inny bagaż doświadczeń i takie porównania kompletnie nie mają sensu.
Na samoocenę wpływa kilka filarów: świadomość, akceptacja siebie, odpowiedzialność, asertywność czy celowość naszych działań. Warto pracować nad każdym z nim. W kolejnych artykułach postaramy się dokładnie opisać każdy z nich.
Bądź odpowiedzialnie samodzielny. Nie szukaj na siłę akceptacji wszystkiego co mówisz, co robisz u kogoś innego. Nie szukaj własnej wartości u kogoś. Nie możesz przerzucać odpowiedzialności za swoją samoocenę na innych. Nie oczekuj potwierdzenia swoich myśli, zachowań czy opinii u partnera, rodziców, przyjaciół czy obcych osób. To bardzo złudne. To Ty powinieneś wiedzieć co robić i co myśleć. Sam i samodzielnie. Jeśli się pomylisz- nic się nie stanie. Błędy i pomyłki są wpisane w naturę ludzką. Najważniejsze, żebyś sam przed sobą umiał się do nich przyznać i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Jeśli nie nauczysz się czerpać nauki z własnych błędów, będziesz ciągle popełniać te same. Stracisz pewność siebie, a wszystko co się wydarzyło nie będzie Twoim sprzymierzeńcem a wrogiem. Wszystko to, czego doświadczasz w życiu powinno być dla ciebie lekcją i Twoim sprzymierzeńcem. Aby to zrobić musisz zadbać o sprawczość, czyli budowanie własnych osiągnięć na wiedzy i umiejętnościach. To co robisz, sukces i wszystko co osiągnąłeś musi być przemyślane i nie może być dziełem przypadku. Obierz sobie cel, realizuj go, ale jednocześnie wyciągaj wnioski jeśli coś Ci nie wyjdzie. Sam przed sobą. Nie musisz tłumaczyć się innym, a tylko sobie. Rozważ co spowodowało, że tym razem się nie udało, co mogłeś zrobić inaczej. Zrób plan na dalsze działania. Wzrost sprawczości jest wzrostem pewności siebie.
Co jeszcze ma wpływ na pewność siebie?
To jak Ty postrzegasz siebie ma kluczowe znaczenie w budowaniu pewności siebie. Dlatego uważaj, aby poniesione porażki Cię nie przytłoczyły. Jeśli poddasz się po pierwszej próbie, zamkniesz się na dalsze działania i uznasz, że jesteś do niczego. Próbuj dalej. Jeśli faktycznie, coś nie idzie kolejny raz, nie oznacza to, że nie jesteś w stanie tego zrobić. Być może tak jest teraz, ale przecież jesteś człowiekiem. Zmieniasz się, nabierasz doświadczenia. Za chwilę może być zupełnie inaczej.
Kolejnym aspektem jest asertywność. Kiedy nie jesteś czegoś pewien, łatwo dajesz sobą manipulować i nie potrafiasz odmawiać innym. To, że powiesz „nie” i wyrazisz swoje zdanie, nie jest w żadnym wypadku aktem braku kultury i niegrzeczności. Nie rób nic wbrew sobie, tylko dlatego, że ktoś tego oczekuje. Asertywność to nie egoizm. To szanowanie samego siebie. Zanim coś zrobisz, przemyśl to dokładnie i zastanów się czy jest to zgodne z Tobą- z Twoimi poglądami, opiniami i uczuciami. Nabierzesz wtedy pewności w tym, że robisz coś naprawdę zgodnego ze swoimi przekonaniami. Bądź szczery sam ze sobą. Zapisz sobie na kartce zasady, których chcesz przestrzegać, wartości, którymi się kierujesz. Będzie łatwiej Ci pozostać w zgodzie z samym sobą. Będziesz autentyczny.
Trudnym, ale koniecznym do wykonania zadaniem jest umiejętność samoakceptacji. Spójrz na siebie i pomyśl, co w sobie lubisz, a czego nie. Jeśli coś czego nie akceptujesz możesz zmienić, postaraj się to zrobić. Zrób plan, podejdź do tematu ze spokojem i krok po kroku go realizuj. Jest jednak wiele rzeczy, na które wpływu nie mamy. Nie szukaj w sobie ideału, bo one nie istnieją. Nie ma człowieka nieskazitelnego. Skup się na swoich walorach, atutach, pozytywnych cechach- pielęgnuj je i pokaż je światu.
Chwal siebie i doceniaj. Jeśli coś poszło Ci dobrze, stań przed lustrem i powiedz do siebie z uśmiechem na twarzy: Dobra robota. Zmotywujesz się do dalszych działań. To Ty masz być dumny z siebie, a nie Twoje otoczenie.
Myśl pozytywnie. Jeśli obrałeś sobie cel do zrealizowania, zwizualizuj go. Wyobraź sobie co będzie jak go osiągniesz. Zaprogramuj się na niego. Nic tak bardziej nie motywuje jak konkretny plan działania, który powoduje, że jesteś coraz bliżej . Da Ci to energię do działania i realizacji marzeń. Siłę i wiarę, w to, że się uda. A to już połowa sukcesu.
Buduj swoją pewność siebie powoli, ale sukcesywnie. Nie rezygnuj i nie poddawaj się. Tylko małe kroczki do przodu, przyniosą dla Ciebie korzyści na dłużej. Wiara w swoje możliwości nie przychodzi od razu, ale praca nad nią i świadome postępowanie spowoduje, że możesz stać się świadomym i pewnym siebie człowiekiem.
Źródło: https://sukcespisanyszminka.pl/jak-odzyskac-pewnosc-siebie-2/https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/emocje/niesmialosc-5-rad-na-odzyskanie-pewnosci-siebie-aa-wmJK-R2SR-RQM1.html