Każdy z nas, choć raz w życiu zadał sobie pytanie: czy jestem szczęśliwy? Żeby na nie odpowiedzieć należy przede wszystkim zastanowić się czym jest szczęście.
Na pytanie czym jest szczęście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas określa je indywidualnie, na podstawie swoich wartości, przeżyć i celów. Często synonimem szczęścia jest radość, spełnienie i spokój. Szczęściem można nazwać zarówno poczucie bezpieczeństwa jak i poczucie tego, że niczego nam nie brakuje. Dla jednej osoby szczęściem będzie wolność, dla drugiej zdrowie, a dla jeszcze innej sukces. Oczywiście szczęściem możemy nazwać również kompilację wielu elementów. Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli uznajesz, że dobrze Ci w życiu i lubisz je, możesz nazywać siebie szczęśliwym. Czym dla Was jest szczęście, musicie wiedzieć sami.
Jak osiągnąć szczęście w życiu?
Obojętnie, co dla każdego z osobna oznacza bycie szczęśliwym, warto dowiedzieć się jak to szczęście osiągnąć. Oto kilka naszych porad:
- Nie żyj przeszłością – nie zmienisz tego co było. Nie masz na to już żadnego wpływu. Po co więc rozpamiętywać przeszłość? Odetnij się od tego wszystkiego grubą kreską. Żyj w teraźniejszości, a jeśli jest coś co rzuca cień na to, jak wygląda aktualnie Twoje życie, pomyśl jak możesz to naprawić. Zawsze jest wyjście.
- Ucz się na błędach – błędy zdarzają się każdemu i nie ma co traktować ich jak porażek. To raczej lekcje, które sprawiają, że stajemy się bardziej doświadczeni. Podejdź więc do swoich błędów na luzie. Czerp z nich naukę, jakże cenną na przyszłość.
- Znajdź pasję – pomyśl, co lubisz robić i do czego nie musisz się zmuszać, aby to wykonać. Jeśli jest taka rzecz to po prostu realizuj się w niej. Nawet jeśli wyda Ci się najbardziej głupia czy dziecinna. To Ty masz czerpać z niej radość, nikt inny. Najważniejsza jest frajda. Nie musisz malować obrazów niczym Matejko, biegać szybko jak antylopa czy śpiewać jak Celine Dion. Masz po prostu się z tego cieszyć.
- Realizuj swoje marzenia – określ jakie masz cele i marzenia. Co chciałbyś osiągnąć, zdobyć, zrealizować. Sporządź plan, rozpisz sobie krok po kroku co będziesz w tym kierunku robić. Nie rzucaj się z motyką na słońce. Rozbij drogę do głównego celu na mniejsze cele. Nie stracisz wtedy motywacji, a bardziej będą cieszyć Cię małe sukcesy. Pamiętaj, nigdy się nie poddawaj. Wykonuj małe czynności, ale rób je. Zawsze będziesz bliżej niż dalej.
- Słuchaj siebie – zapisz sobie na kartce zasady, których chcesz przestrzegać, wartości, którymi się kierujesz. Będzie łatwiej Ci pozostać w zgodzie z samym sobą. Staniesz się dzięki temu nie tylko autentyczny, ale i asertywny. Żyj w zgodzie ze sobą.
- Otwórz się na innych ludzi – nikt nie siedzi w naszej skórze. Jednak czasem warto posłuchać opinii innej osoby na dany temat. Nie mamy tu na myśli słuchania kogoś w 100%. Nie masz w końcu za zadanie zadowalać kogoś i robić tego, czego oczekują inni. Chodzi o budowanie świadomości, jak postrzegają Cię osoby trzecie, chociażby po to, aby uniknąć złudzenia własnej nieomylności, która czasem może prowadzić do próżności.
- Nie pędź bez celu – czy naprawdę musisz mieć wszystko, co uważane jest za bogactwo? Czy trzeba prowadzić „instragramowe” życie? Czy chcesz żyć na pokaz? Odetchnij! Zwolnij i pomyśl.
- Przestań narzekać – tu zasada jest prosta – jeśli coś możesz zmienić, rób wszystko, aby to zrobić. Jeśli nie masz na coś wpływu- czy chcesz czy nie chcesz- zaakceptuj to.
- Dbaj o siebie – zdrowa dieta, aktywność ruchowa i odpowiednia ilość snu to podstawa higienicznego trybu życia. Dbanie o siebie zapewni Tobie witalność i świetną kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Jeśli do tego dodasz dbałość o swój rozwój duchowy i umysłowy szybciej staniesz się we własnych oczach człowiekiem spełnionym.
- Zakończ toksyczne relacje – partner, który podcina Ci skrzydła, rodzice, którzy wtrącają się w Twoje wybory, szef, który czepia się o każdy szczegół. Brzmi znajomo? Może łatwo to napisać, ale takie relacje należy zakończyć. Jeśli jest to dla Ciebie trudne, pracuj nad swoją samooceną, niezależnością i asertywnością, abyś z łatwością mógł powiedzieć co myślisz na dany temat i mógł działać tak, jak Ty tego chcesz.
- Bądź niezależny – szczególnie finansowo. Inni lubią rządzić osobami, które są od nich ekonomicznie zależne. Jeśli w domu zarabia tylko mąż czy żona albo masz 30 lat i nadal rodzice Cię utrzymują, trudno oczekiwać, że będziesz miał cokolwiek do powiedzenia. Ludzie często wykorzystują moc pieniądza. Rób więc wszystko, abyś miał własne środki na utrzymanie. Bądź wolny finansowo od innych osób.
Mamy nadzieję, że nasze rady przydadzą się Wam na drodze do szczęścia i chętnie je wykorzystacie. Dajcie znać, co dla Was oznacza bycie szczęśliwym i co robicie, aby je osiągnąć.