Wielokrotnie słyszałeś, że trzeba mieć jakąś pasję, ciekawe zainteresowanie, tak aby nie ograniczać swojego życia do wędrówki pomiędzy pracą a domem. Hobby, bo tym właśnie jest pasja, urozmaica codzienność, sprawia, że zamiast skupiać się na jej trudach, myślisz o tym, co sprawia Tobie radość i satysfakcję. To nie tylko wzbogaca Twoje życie i daje radość, ale sprawia też, że zyskujesz na atrakcyjności, bo masz o czym opowiadać. Prawda jest jednak taka, że nie zawsze jest to tak proste, jak brzmi. Ile osób spośród Twoich znajomych odkryło swoją życiową pasję?
A co to w ogóle znaczy – życiowa pasja? Przed oczami stają od razu programy telewizyjne, w których przedstawia się zbieraczy różnych bibelotów albo człowieka, który całe swoje życie poświęca kolekcjonerskim modelom pociągów. Ten utrwalony w naszych głowach przez media wizerunek sprawia, że często w tym pasjonującym życiu nie widzimy miejsca dla siebie. Tymczasem to nie jest gra o wszystko albo nic. Poszukiwaniu swojej pasji można poświęcić całe swoje życie, dzięki czemu stanie się ono fascynujące.
Pasją może stać się wszystko to, co uwielbiasz robić, nieważne, czy jesteś w tym świetny, dobry, czy kiepski. Nieważna jest technika, pochwały tłumu… liczy się tylko to, czy miło spędzasz czas. Pomyśl o tych wszystkich rzeczach, które lubisz robić teraz, ale przypomnij sobie też siebie samego sprzed lat. Co najbardziej pochłaniało Twoją uwagę, gdy byłeś dzieckiem albo nastolatkiem? Czasami z różnych przyczyn rezygnujemy ze swoich zainteresowań, planujemy wrócić do nich w bliżej nieokreślonej przyszłości i zapominamy o nich, czasami na całe życie. Co lubisz robić? W jakich sytuacjach czujesz się najlepiej? Czego potrzebujesz do tego, aby działać i nie myśleć o upływającym czasie? Co sprawia, że jesteś szczęśliwy? Co Ciebie najbardziej mobilizuje? Zadaj sobie te wszystkie pytania, poszukaj odpowiedzi, a w ślad za nimi tego, co może stać się Twoją pasją. Zapewne inna aktywność będzie Ciebie pochłaniała, jeśli lubisz rywalizację, inna zaś wtedy, gdy uwielbiasz coś tworzyć, budować, wymyślać.
Twoją pasją może stać się to wszystko, czego jeszcze nigdy nie próbowałeś. Dlatego szukaj i próbuj, a przede wszystkim nie bój się robić czegoś po raz pierwszy. Wszędzie wypatruj inspiracji i nowych pomysłów, wsłuchuj się w innych ludzi, ich słowa i opowieści. Wcale nie musisz polubić tego, czym fascynuje się Twój znajomy, ale nim tak stwierdzisz, spróbuj. Bo co, jeśli to właśnie to stanie się Twoją największą pasją?
Twoja pasja czeka, aż dogoni ją odwaga. Isabelle Laflèche
Co nią może być? Wszystko! Nie ma lepszej czy gorszej pasji, bardziej czy mniej poważnej. Jeśli ktokolwiek w ten sposób ocenia to, co robisz, co Ciebie fascynuje, daje jasny komunikat. Oznacza to tylko tyle, że niewiele wie na ten temat i prawdopodobnie sam nigdy nie poczuł wypływającej z posiadania hobby ekscytacji. Pomysłów na pasjonujące hobby jest bez liku – to wielość dyscyplin sportowych, kolekcjonerstwo, nauka języków obcych, poznawanie kuchni różnych krajów, podróżowanie… nie sposób wymienić nawet małej części z ogromu tego, co może stać się Twoją pasją.
Pasja nie musi być jedna na całe życie. Może tak właśnie być, ale absolutnie nie musi. Możesz zafascynować się grą w bilard, doskonalić swoje umiejętności, zgłębiać tajniki dobrych strzałów, a po dwóch latach porzucić to na rzecz pisania scenariuszy… i w niczym to nie umniejsza Twoich pasji. Oczywiście znajdą się tacy, którzy mogą zarzucić Tobie brak zdecydowania, niedojrzałość, niestałość. Ale zamiast się tym przejmować, pomyśl, że być może po prostu Tobie zazdroszczą, bo realizujesz to, o czym oni skrycie tylko marzyli przez całe życie. Nie zatracaj więc swojej dziecięcej ciekawości, próbuj nowych rzeczy i rezygnuj z tych, które nie dość Ciebie pochłaniają.
Pasja to zdecydowanie zbyt poważne słowo. Niejednego onieśmiela i wręcz blokuje do jakiegokolwiek działania. A tak naprawdę chodzi tylko o to, aby czuć radość z życia, nie stać w miejscu i być pozytywnie zakręconym. Dlatego pasją może być po prostu Twoje życie, a każdy dzień kolejnymi szansami.