Praca dla jednych jest sposobem na życie, dla innych tylko źródłem dochodu. Niektórzy wręcz kwitną spędzając w niej czas, inni z traktują ją jak kolejny codzienny obowiązek. Obojętnie jak byśmy nie podchodzili do tematu pracy pewne jest jedno – to istotny element życia każdego z nas.
Nie ma chyba człowieka, który choć raz w życiu nie zastanawiałby się nad zmianą obecnego miejsca pracy. Ba! Niektórzy myślą nawet nad całkowitą zmianą profesji. Obecna sytuacja na świecie – pandemia, niestety wymusiła na rynku gospodarczym duże zmiany. Wiele osób straciło pracę, a co gorsza nie widzi szans na zatrudnienie w dotychczasowej branży. Może to jednak być ogromna szansa do diametralnych zmian na lepsze na swojej ścieżce kariery.
Jeśli praca nie sprawia satysfakcji, chodzimy do niej z musu, nie daje nam wystarczającego źródła dochodu i dosłownie wypala z nas resztki sił i pozytywnej energii to sygnał, żeby coś z tym zrobić.
Dobrym, a przynajmniej wartym przemyślenia rozwiązaniem może być… zmiana zawodu.
Ale jak to zrobić?
Przebranżowienie – jak to ugryźć?
Przede wszystkim zdajmy sobie sprawę z tego, ze temat jest dość poważny. To nie wybór typu: kawa czy herbata. Dlatego pierwsze co musimy zrobić, to znaleźć powód, dlaczego chcemy pokierować swoim zawodowym życiem w innym kierunku. Być może za bardzo się angażujemy, a nie jesteśmy za to odpowiednio wynagradzani albo od lat tkwimy bez awansu w tym samym miejscu? Musimy porozmawiać szczerze sami ze sobą. Jeśli już podejmiemy decyzję o zmianie profesji, działajmy racjonalnie. Nie bójmy się zmian – to jedyna pewność w życiu człowieka. Odwaga tylko dodaje skrzydeł.
- „Zbadaj” temat. Kultowy tekst z filmu „Chłopaki nie płaczą” mówi: „Pomyśl co lubisz w życiu robić, a potem zacznij to robić” . Niby proste, ale jakie trudne do wykonania. Jednak w cytacie tym tkwi pewna wskazówka. Zastanów się jakie masz pasje i hobby, czym się interesujesz i co lubisz robisz. Być może będzie to dla Ciebie znak w jakim kierunku warto podążać. Poza tym skup się na swoich pozytywach. Na pewno posiadasz w sobie takie cechy, które idealnie sprawdzą się w niektórych zawodach. Pamiętaj, że kompetencje miękkie są dzisiaj cenione na wielu płaszczyznach. Warto więc zacząć od poznania siebie samego.
- Przejrzyj rynek pracy. Zorientuj się na jakie stanowiska i w jakich branżach najczęściej poszukiwani są pracownicy. Unikniesz rozczarowania i będziesz wiedział na czym stoisz. Mierz siły na zamiary i nie idź w branże, która nie rokuje. Szkoda na to czasu. Rozwijaj się tam, gdzie szanse rozwoju są największe. Znajdź złoty środek pomiędzy oczekiwaniami rynku, a swoimi.
- Postaw na edukację. Jeśli już wybrałeś nowy zawód – nadszedł czas na naukę. Czytaj jak najwięcej, korzystaj z bezpłatnych kursów, inwestuj w te płatne tyle, na ile możliwości finansowe Ci pozwalają. Zdobądź nowe dyplomy, certyfikaty. Staraj się poszerzać swoją wiedzę i zdobywaj potwierdzenia nowo nabytych umiejętności. Określ plan działania i bądź w nim konsekwentny.
- Szukaj wsparcia – sprawdź czy w Twoim miejscu zamieszkania organizowane są kursy zawodowe. Często urzędy pracy czy organizacje wsparcia rozwoju zawodowego patronują licznym szkoleniom bądź wykładom wspierającym karierę zawodową. Warto również znaleźć firmę o profilu, w którym zamierzasz działać i zapytać czy możesz odbyć u nich bezpłatny staż. Poznasz branżę, zdobędziesz praktykę i nabierzesz doświadczenia. Potraktuj to jako inwestycje.
- „Papierologia” – przygotuj nieszablonowy list motywacyjny. Napisz szczerze dlaczego zmieniłeś zawód, co interesuje Cię w nowym i czego już się nauczyłeś. W CV na początku w kilku zdaniach opisz swoje pozytywne cechy i skonkretyzuj cele Twojej kariery zawodowej. Pamiętaj, że Twoje CV może trafić do osoby, która odbierze Cię jako osobę odważną, pewną siebie i swoich umiejętności. Każde Twoje działanie to nowe doświadczenie.
Na koniec warto dodać, że czasami warto wykorzystać dobrodziejstwo social mediów. Udzielaj się na branżowych forach, rozpuść swoje wici, nawiązuj biznesowe kontakty. Daj się poznać jako osobę ciekawą, inteligentną, a przede wszystkim chętną do nauki i otwartą na nową wiedzę.
Zmiana swojej ścieżki kariery nie jest prosta, ale jeśli uwierzysz w to, że możesz wiele zdziałać i poznasz swoją wartość, to przy dobrze przemyślanej strategii działania naprawdę wiele osiągniesz!