Każdy człowiek zasługuje na to, żeby być szczęśliwym. Na poszukiwanie miłości, spełnienia, poczucia wzajemnego wsparcia i akceptacji poświęcamy czasami wiele lat.
I nie jest to w ogóle niczym dziwnym. Chcemy przecież spędzić własne życie u boku kogoś, na kim możemy polegać i kto będzie razem z nami kroczył wspólnie przez świat.
Każdy z nas jest inny i niestety bywa i tak, że wplątujemy się w relacje, które są dalekie od oczekiwań jakie wcześniej tworzyły się w naszej głowie. Czasami przysłowiowe szydło z worka wychodzi od razu, a czasami dopiero po jakimś czasie.
Często sami nie zauważamy w czym tkwimy, a nasza relacja z dnia na dzień robi się coraz bardziej toksyczna.
I teraz pojawia się pytanie: co dalej? Bo nawet jeśli zaczynamy czuć się w związku delikatnie rzecz ujmując niekomfortowo, to często nie robimy niczego aby to zmienić. Być może z wygody, być może ze strachu… Powody bywają różne.
Aby jednak odpowiedzieć sobie na pytanie jak zawalczyć o siebie i opuścić taki toksyczny związek, najpierw zadajmy sobie pytanie co to właściwie znaczy. Bo przecież kryzysy, problemy i gorsze miesiące pojawiają się w każdym związku. I warto o niego walczyć, ale tylko wtedy, kiedy głęboko czujemy, że relacja ta nie wpływa na nas destrukcyjnie.
Jakie są objawy toksycznego związku?
- Obojętność jednego partnera względem drugiego
- Brak szacunku wobec siebie
- Poniżanie
- Wyzwiska
- Budowanie sztucznego autorytetu za pomocą agresji, wymuszania, krzyków
- Zmuszanie to stosunku płciowego
- Wyśmiewanie – również w obecności osób trzecich
- Przedmiotowe traktowanie
- Nie liczenie się z opinią, uczuciami drugiej osoby
- Podejmowanie istotnych decyzji samemu, bez uzgodnienia z partnerem
- Niekontrolowane wybuchy złości i agresji (także słownej)
- Przesadna zazdrość
- Brak wsparcia
- Traktowanie drugiej osoby bez empatii i zrozumienia
- Kontrola działań i zachowań partnera
- Brak poszanowania prywatności drugiej osoby
- Uciekanie się do szantażu – w tym emocjonalnego
- Groźby
- Zależność od partnera
- Kłamstwa
- Wzajemne obwinianie
- Manipulacja
To oczywiście tylko niektóre objawy toksycznego związku. Warto dodać, że nie wszystkie u każdego wystąpią. To jednak wcale nie oznacza, że nasza relacja nie jest toksyczna.
Jak wyjść z toksycznego związku?
Pierwszym etapem opuszczania niszczącej relacji jest w ogóle zdanie sobie sprawy z tego, że taka właśnie ona jest. Często jesteśmy zmanipulowani, widzimy świat zupełnie inaczej albo czujemy strach. W dalszym ciągu kochamy, jesteśmy uzależnieni od partnera albo mamy niskie poczucie własnej wartości. Zwyczajnie nie widzimy tego, jak wygląda nasze wspólne życie. Właśnie dlatego tak ważna jest analiza naszego związku, głębokie przemyślenie i zrozumienie tego, co jest tak naprawdę jest złe. Warto zapisywać swoje spostrzeżenia, uczucia i wnioski.
Nie można pozwolić na to, żeby strach przejął nad nami kontrolę. Znalezienie chwili tylko dla siebie, pasji czy medytowanie pozwolą nam trochę odetchnąć, a przede wszystkim ukoić zszargane nerwy. Systematyczne, racjonalne i dobrze przemyślane działania wokół własnej osoby pozwolą na tworzenie czegoś nowego, swojego. Nie wolno zatracać siebie samego. Warto więc poświęcić się czynnościom, które na nowo zbudują naszą pewność siebie – zadbać o zdrowie, o swój rozwój i karierę.
Zbierz siły i przygotuj się na nowe. Jak wspomnieliśmy wcześniej – działania powinny być przemyślane. Dlatego zanim rozstaniemy się partnerem, koniecznie przygotujmy sobie plan B. Być może coś nie pójdzie po naszej myśli. Musimy mieć na to rozwiązanie. Należy wcześniej przemyśleć gdzie będziemy mieszkać, gdzie pracować, co się stanie z dziećmi. Chociaż początkowo nowe- inne życie będzie nas przerażać, otwórzmy się na nie. Każda zmiana jest trudna. Korzyści wydostania się z trudnej relacji są dla nas wartością priorytetową.
Kiedy już nadejdzie ten moment i nastąpi rozerwanie naszych partnerskich więzi – wytrwajmy w swojej decyzji. Partner może być agresywny. Może brać nas na litość, zapewniać, że kocha. Nie ulegaj presji. Bądź silna/silny. Wzmacniaj swoją psychikę i pracuj nad sobą, aby Twoja pewność siebie pozwoliła Ci przetrwać ten trudny moment.
Kiedy zauważysz, że potrzebujesz wsparcia – nie wahaj się sięgnąć po pomoc. Porozmawiaj z zaufaną osobą – może to być członek rodziny czy przyjaciel. Ważne żebyś mógł być z tą osobą szczery. Pamiętaj również o tym, że istnieją terapeuci czy psychologowie, do których zawsze może się zwrócić. Nie ma się czego wstydzić. Ważne, żeby wyjść na prostą i zacząć nowe – lepsze życie.