Zielona herbata jest jednym z najzdrowszych napojów na świecie. Zawiera przeciwutleniacze i składniki odżywcze, które mają istotny wpływ na organizm. Poprawia funkcje mózgu, pomaga w walce w tkanką tłuszczową, ma właściwości przeciwkancerogenne.
Zanim jednak zaczniemy wymieniać zalety zielonej herbaty, należy wspomnieć o tej mniej jasnej stronie. Mianowicie o występujących w niej szczawianach. Są to rozpuszczalne sole kwasu szczawiowego z sodem i potasem oraz nierozpuszczalne z wapniem. Kwasy te wchłaniają się z przewodu pokarmowego, a szczawian wapnia po częściowym rozkładzie w żołądku. Szczawiany są produktem metabolizmu witaminy C, a jej nadmiar w organizmie człowieka nie jest wskazany. Zbyt duża ilość szczawianów w organizmie może powodować zmniejszoną mineralizację kości, zaburzone wchłanianie magnezu, powstawanie kamieni nerkowych, zapalenie stawów i zaburzenia pracy serca. Zielona herbata zawiera około 50mg szczawianów na 100 ml naparu. Na szczęście nie zajmuje pod tym względem pierwszego miejsca. Tutaj prym wiodą herbaty czarna i czerwona – ponad 100mg na 100ml. Miejmy to jednak na uwadze i pilnujmy, aby zielona herbata nie była tylko jedynym napojem, który pijemy w ciągu dnia.
Przejdźmy teraz do jej zalet.
Poniżej zatem 8 zalet picia zielonej herbaty
1. Zielona herbata zawiera związki bioaktywne, które korzystnie wpływają na zdrowie
Zielona herbata to coś więcej niż zwykły napój. W swoich liściach zawiera wiele związków i minerałów, które sprawiają, że staje się ona napojem pełnym wartościowych składników odżywczych. Zawiera polifenole, a te z kolei mają działanie przeciwzapalne i wspomagają walkę w rakiem.
Jednym ze związków polifenolowych zawartych w zielonej herbacie są katechiny, które są naturalnym przeciwutleniaczem i m.in. zapobiegają uszkodzeniom komórek, chronią je i zmniejszają powstawanie wolnych rodników. Na temat wolnych rodników powstało już wiele badań. Wszystkie potwierdzają, że odgrywają one istotną rolę w procesach chorobotwórczych i starzeniu się organizmu.
Silnym związkiem występującym w zielonej herbacie jest EGCG- galusan epigalokatechina. I to właśnie ten związek sprawia, że napój ten, ma tak silne właściwości lecznicze.
2. Pij zieloną herbatę dla lepszej pracy mózgu
Chcesz być mądrzejszy? Pij zieloną herbatę! Zielona herbata idealnie rozbudza i stymuluje pracę mózgu. Jej kluczowym składnikiem aktywnym jest kofeina. Zaletą jest fakt, że ten typ herbaty nie zawiera aż tyle kofeiny co kawa. Dzięki czemu osoby bardziej wrażliwe nie odczuwają przykrych skutków jej działania. A jak wszyscy wiemy kofeina poprawia pracę mózgu, nastrój, czas reakcji i pamięć.
Zielona herbata to również źródło aminokwasu L-teaniny, który wpływa na układ nerwowy poprawiając koncentrację i minimalizując stres. Ma właściwości rozluźniające i pomaga znosić napięcie nerwowe. Ponadto jest doskonała dla osób pracujących umysłowo, ponieważ usprawnia procesy uczenia się oraz zapamiętywania.
3. Zielona herbata zwiększa spalanie tłuszczu i poprawia sprawność fizyczną
Większość suplementów spalających tłuszcz ma w swoim składzie zieloną herbatę. Istnieje bowiem teza, że zielona herbata przyspiesza metabolizm i zwiększa spalanie tłuszczu. Wiele badań potwierdza to założenie, jednak są też takie, które nie wykazały żadnego polepszenia przemiany materii. Dużo zależy od indywidualnych predyspozycji człowieka i jego podatności na działanie zielonej herbaty. Badania wykazały również, że kofeina, która jest składnikiem zielonej herbaty korzystnie wpływa na naszą sprawność fizyczną i dodaje energii. Picie zielonej herbaty sprzyja rozwojowi dobrej flory bakteryjnej jelit. To z kolei prowadzi które obniżenia ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości, które mają związek z dietą o wysokiej zawartości cukrów tłuszczu.
4. Zielona herbata chroni Twój mózg
O tym, że zielona herbata poprawia funkcjonowanie mózgu, była mowa wcześniej. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, że zielona herbata chroni mózg także na starość. Liczne badania wskazują, że katechiny, obecne w zielonej herbacie obniżają ryzyko wystąpienia chorób Alzheimera i Parkinsona.
5. Zielona herbata jest źródłem przeciwutleniaczy
W tej kwestii sprawa jest dość delikatna. Wiemy, że przeciwutleniacze mają korzystny wpływ na hamowanie rozwoju raka. Liczne badania pokazują, że osoby, które piją zieloną herbatę chorują na raka rzadziej. Jeśli rak już wystąpi ma on mniejszy rozmiar i lepsze rokowania na wyleczenie.
Potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, aby potwierdzić takie założenie. Pewne jest jednak to, że zielona herbata zawiera dużo przeciwutleniaczy, a te mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.
6. Zielona herbata ma właściwości przeciwbakteryjne
Katechiny, oprócz tego, że są przeciwutleniaczami mają dodatkowe działanie. Istnieją badania, które wykazały, że katechiny mają właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Mogą hamować rozwój wirusów, takich jak wirus grypy, a to z kolei zmniejsza ryzyko infekcji.
Picie odpowiedniej ilości zielonej herbaty korzystnie wpływa na zdrowie jamy ustnej i zmniejszenie występowania próchnicy. Katechiny bowiem hamują wzrost bakterii Streptococcus mutans, która jest odpowiedzialna za rozwój próchnicy zębów. Zielona herbata pomaga również w walce z nieświeżym oddechem.
7. Zielona herbata a cukrzyca typu II
Niestety, ale liczba osób chorych na cukrzycę typu 2 ciągle wzrasta. Choroba ta dotyczy osób, które posiadają podwyższony poziom cukru we krwi. Ma to związek z opornością na insulinę lub z niezdolnością do jej wytwarzania.
Badania wykazują, że regularne picie zielonej herbaty korzystnie wpływa na obniżenie poziomu cukry we krwi jak i poprawia wrażliwość na insulinę.
8. Zielona herbata a cholesterol
Zielona herbata wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu oraz zwiększa właściwości przeciwutleniające krwi. Jak wiadomo podwyższony poziom cholesterolu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-krążeniowych. Osoby pijące zieloną herbatę mają lepsze wyniki badań serca.
A Wy lubicie raczyć się filiżanką tego napoju?