Dieta Karniwora, oparta na jedzeniu głównie mięsa, jest obecnie tematem wielu dyskusji. Osoby praktykujące tę dietę często muszą się zmierzyć z pytaniem dotyczącym suplementacji. Czy suplementacja na diecie karniwora jest wskazana? W jakich sytuacjach warto sięgnąć po suplementy? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!
Dieta karniwora – ogólne zasady żywienia i korzyści z nich płynące
Wychodzimy z założenia, że prostota w żywieniu jest kluczem do sukcesu. Stąd duże zainteresowanie dietą karniwora, której siła tkwi właśnie w prostocie i w spożywaniu głównie wysokiej jakości mięs (od drobiu, przez wołowinę, po dziczyznę).
Zanim przejdziemy do rozmowy na temat suplementacji w diecie karniwora, powiedzmy sobie, skąd idea, że dieta oparta na mięsie jest zdrowa, sprawia, że mamy więcej energii, chudniemy i czujemy się lepiej.
- Źródło składników odżywczych
Mięso jest bogate w wiele składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, cynk, witaminy z grupy B i tłuszcze nasycone (składnikom odżywczym zawartym w mięsie przyjrzymy się jeszcze bliżej w dalszej części tego artykułu). Spożywanie wymienionych składników odżywczych z mięsa jest bardziej efektywne niż pozyskiwanie ich z innych źródeł.
- Powrót do korzeni
Nasze ciała są najlepiej przystosowane do jedzenia, które było dostępne w czasach prehistorycznych, czyli głównie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego (w niektórych mniej rygorystycznych przypadkach ryb, owoców morza i niektórych warzyw). Tego rodzaju jedzenie jest, jak najbardziej naturalne dla naszych organizmów.
- Eliminacja przetworzonej żywności i cukrów
Dieta karniwora eliminuje większość przetworzonej żywności, której spożywanie jest często wiązane z wieloma chorobami, takimi jak otyłość, cukrzyca i choroby serca. Dlatego dieta karniwora może być korzystna dla zdrowia także ze względu na ograniczenie spożycia powyżej wskazanych, szkodliwych składników.
- Potencjalne korzyści zdrowotne
Wielu ludzi zgłasza korzyści zdrowotne po tym, jak przeszli na dietę karniwora. Należą do nich utrata wagi, poprawa stanu skóry, zwiększona energia i poprawa kontroli nad apetytem. Chociaż jest to oparte na subiektywnych doświadczeniach, wpływa na ogólne postrzeganie diety jako zdrowej.
Przeczytaj o doświadczeniach Patryka Jankowskiego, założyciela Projektu Sukces, który podjął się Carnivore Challenge. Sprawdzisz, jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie może mieć dieta karniwora.
- Co jeszcze warto eliminować na diecie karniwora i jak to się wiąże z suplementacją?
Żeby zastanowić się nad tym, czy suplementacja na diecie karniwora jest wskazana, sprawdźmy, jakie składniki, oprócz ogólnie omówionej wcześniej żywności przetworzonej, są eliminowane.
Wśród składników do eliminacji można zaliczyć warzywa, owoce, orzechy, nasiona, produkty zbożowe, słodycze, kawę, herbatę, soki. Dieta karniwora opiera się na przyjmowaniu wyłącznie produktów niskoprzetworzonych, ograniczając tym samym przyswajanie cukru oraz węglowodanów do organizmu. Dieta karniwora niesie za sobą wiele zalet, ponieważ poza szybką utratą wagi, pomaga również regulować poziom cukru we krwi, zredukować powstawanie stanów zapalnych w organizmie oraz pomaga w walce z chorobami autoimmunologicznymi.
Braki w witaminach?
Za ich główne źródło witamin od zawsze uważane były przede wszystkim warzywa. Jednak, gdy przyjrzeć się temu bliżej, samo mięso zawiera wiele cennych witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organów. Produkty mięsne są źródłem:
- magnezu, który wpływa między innymi na przewodnictwo nerwowe, układ sercowo-naczyniowy oraz kurczliwość mięśni;
- żelaza, które ma istotny udział w dostarczaniu tlenu do narządów i mięśni w organizmie;
- selenu, który wchodzi w skład aminokwasów oraz działa ochronnie na neurony i komórki mięśnia sercowego;
- potasu, który dba o właściwą równowagę kwasowo zasadową oraz odgrywa ważną rolę w gospodarce wodnej;
- cynku, niezbędnego do budowy kości oraz prawidłowego funkcjonowania trzustki;
- biotyny, mającej duży wpływ na prawidłową pracę tarczycy oraz dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci;
- niacyny, która wzmacnia naczynia krwionośne oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu;
- witaminy z grupy B,
- witamin A, C, D, E oraz K.
Szczególnie ważnymi składnikami mięsa są kwasy tłuszczowe Omega 3. Nie można zatem powiedzieć, że mięso pozbawione jest wartościowych minerałów, które należy przyjmować. Wręcz przeciwnie.
Co można suplementować na diecie karniwora?
Założenia diety mogą różnie wpływać na poszczególne osoby, dlatego zawsze warto skonsultować swój wybór z lekarzem i dietetykiem. Czasami może dochodzić do niedoborów poszczególnych witamin, co łatwo sprawdzić, wykonując regularne badania krwi.
Jeżeli organizm ma kłopoty z przyswajaniem wszystkich minerałów z posiłków opartych na diecie karniwora, można sięgnąć po odpowiednie suplementy, zapewniające właściwą ilość danego związku w organizmie. Do chętnie wybieranych suplementów zaliczyć można kwas foliowy, który reguluje wzrost oraz funkcjonowanie wszystkich komórek w organizmie. Suplementować w niektórych przypadkach można także witaminę C, która zwiększa odporność, a także magnez i potas. Jednak pamiętaj, że wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby!
Kiedy warto sięgnąć po suplementy?
Decyzja o rozpoczęciu suplementacji konkretnego składnika nie powinna zostać podjęta pochopnie. Zakładając z góry, że brakuje nam któregoś z minerałów i suplementując go bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, można narazić się na gorsze samopoczucie lub nadmierne przyswajanie poszczególnych minerałów do organizmu.
Zanim podejmiesz decyzję o zażywaniu suplementów, należy najpierw udać się do lekarza oraz wykonać badania krwi. Dzięki nim bez trudu będzie można sprawdzić, czy w organizmie występują jakiekolwiek niedobory ważnych składników oraz czy przyjmowanie suplementów w ogóle jest konieczne. Warto zawsze słuchać potrzeb własnego ciała oraz zgłaszać się ze wszystkimi podejrzeniami do właściwego lekarza, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Suplementacja na diecie karniwora a wartości odżywcze mięsa po lupą
Ustaliliśmy, że po suplementy na diecie karniwora warto sięgnąć wówczas, kiedy organizm daje nam sygnały lub badania krwi, które wykonujemy regularnie na to wskazują.
W praktyce, bazując na doświadczeniach swoich i nie tylko (przykładowo Bart Kay to naukowiec i badacz, który jest częścią społeczności osób stosujących dietę karniwora oraz mających wiele korzyści zdrowotnych) suplementacja często nie jest w ogóle potrzebna.
Naucz się zdrowo odżywiać i poznaj tajniki pozytywnego nastawienia oraz efektywnej aktywności fizycznej, dzięki naszemu wyjątkowemu wyzwaniu
Mięso i witaminy
Wskazaliśmy wcześniej, jak wiele witamin znajduje się w mięsie. Dzięki temu, że wraz z mięsem przyjmowany jest tłuszcz, wiele witamin (A, D, K, E) może działać prawidłowo. W mięsie jest także witamina C, B, D, E czy K. Witamina A może być dostarczana wraz z tranem albo żółtkami jajek.
Mięso i minerały
Musimy dostarczać naszym organizmom minerałów. W mięsie znajduje się żelazo, potas czy fosfor. Jod czy wapń dostarczamy soląc mięso (polecamy sól himalajską).
Suplementacja na diecie karniwora – kiedy warto sięgnąć po suplementy – podsumowanie
Podsumowując dzisiejszy temat, mięsna, dobrze zbilansowana dieta karniwora to odpowiednie ilości białka, tłuszczu, witamin i minerałów. Proste rozwiązania zwykle są najlepsze, dlatego nie warto stosować suplementów wówczas, kiedy badania krwi i ogólny stan organizmu wskazują, że wszystko jest w porządku.