Koniec roku to dość specyficzny czas. Najpierw szykujemy się do świąt. W ich trakcie popuszczamy sobie pasa i folgujemy na całego. Potem parę dni starego roku, impreza sylwestrowa i…
No właśnie. Po tym wszystkich atrakcjach z reguły czujemy się źle sami ze sobą. Mamy wyrzuty sumienia, a fakt, że coś się skończyło jeszcze bardziej to potęguje.
Podświadomie, koniec roku jest dla nas okresem podsumowań. Tak już mamy w psychice. Kiedy coś się zaczyna daje nam szansę zacząć od nowa. Mamy nadzieję, determinację i motywację.
Czy warto robić postanowienia noworoczne?
Postanowienia noworoczne to nic innego jak cele, które sobie wyznaczyliśmy. Powodzenie w ich realizacji nie zależy od okresu, od którego zaczniemy. Jeśli będziemy zmotywowani, zrobimy dokładny plan i będziemy wiedzieć jak działać, to jest ogromna szansa na powodzenie. Jednak, jeśli nasze postanowienie noworoczne będzie tylko chwilą, nieprzemyślaną dokładnie wcześniej decyzją, niestety się nie uda. Czeka na nas wtedy nic innego jak poczucie winy, własnej beznadziejności i wyrzuty sumienia.
Badania jednak pokazują, że postanowienia noworoczne są trudniejsze do realizacji właśnie ze względu na okres w jakim powstają. Po pierwsze, w okresie poświątecznym jesteśmy z reguły dobrze nastawieni i wypoczęci. Mamy siłę i czas. Musimy wziąć pod uwagę to, że kiedy po Nowym Roku wrócimy do standardowego planu dnia, może nie być już tak kolorowo. Spotkają nas przeszkody, które skutecznie mogą zniszczyć nasze chęci do zmian.
Po drugie, zima jest okresem przeziębień. Jeśli zaraz w styczniu czy lutym zachorujemy, również ciężko będzie nam wdrażać zaplanowane działania. Zwyczajnie możemy nie mieć siły.
Po trzecie – często oczekujemy zbyt szybkich rezultatów. Zakładamy, że już w styczniu będziemy widzieć konkretne zmiany, a tak nie jest.
I po czwarte, choć w tym roku mniej ważne – ferie. Tak jak wyjazd na wakacje reorganizuje porządek naszego dnia, tak samo i wyjazdy zimowe. Na urlopie ciężko nam trzymać reżim. To łatwa droga do porażki.
Jak widać, okres noworoczny jest obarczony dodatkowym balastem, dlatego dużo trudniej dotrzymać postanowień. Oczywiście nie jest to niemożliwe.
Jak dotrzymać postanowień noworocznych?
1. Do zmian podejdź ostrożnie – nie ustalaj postanowień już na sylwestrowej imprezie. Poczekaj kilka dni aż będziesz w stanie myśleć na spokojnie i bez emocji. Decyzje podejmowane na szybko z reguły są najgorsze.
2. Nie bierz za dużo na raz – jeśli masz kilka celów, nie chwytaj kilku srok za ogon. Jeśli do tej pory nie ćwiczyłeś regularnie, niezdrowo jadłeś i tkwiłeś w beznadziejnej pracy, nie dasz rady zmienić wszystkiego jednocześnie. Natłok i ciężar zmian prędzej Cię wykończy niż cokolwiek osiągniesz. Działaj po kolei, mądrze i z głową. Unikniesz irytacji, zmęczenia i braku motywacji.
3. Przygotuj plan – aby odpowiednio realizować swoje cele trzeba mieć plan. Najlepiej rozpisać sobie krok po kroku co będziesz robić danego dnia, tygodnia czy miesiąca. Warto przygotować również plan działania na sytuacje awaryjne czy choroby. Dobre planowanie jest kluczem do sukcesu, pozwala nam trzymać siebie w ryzach. To taki kręgosłup wokół, którego się poruszamy. Daje nam też poczucie bezpieczeństwa. O tym jak wyznaczać sobie cele pisaliśmy tutaj.
4. Postaw na małe cele – nie porywaj się z motyką na słońce. Jeśli Twoje cele będą dalekosiężne niestety zagubisz się po drodze do ich realizacji i zwyczajnie stracisz motywacje. Jeśli Twoim celem jest zgubienie 30 kg, postaw sobie cel, że zgubisz 5 kg. Kiedy Ci się uda będziesz szczęśliwy i nastawiony na dalsze działanie. Duży cel – rozbijaj zawsze na drobniejsze. Najlepiej wyznacz go według strategii SMART.
5. Dbaj o higienę życia – jeśli nie będziesz dbać o siebie, nie będziesz mieć energii na nic. Zdrowa dieta, ruch, mniej stresu i odpowiednia ilość snu to podstawa.
6. Podejdź realnie – nie zakładaj, że będziesz w rok milionerem albo, że pojedziesz w podróż dookoła świata, jeśli wiesz, że to niemożliwe. Marzenia są piękne, ale warto spełniać je powoli.
7. Nie oceniaj się krytycznie – jeśli się nie uda, nie łam się! Daj sobie prawo do porażek. Nie jest ważne ile razy upadniesz, ważne, że się podniesiesz. Dlatego nie poddawaj się. Tylko ten się nie myli, co nic nie robi.
8. Notuj – zaopatrz się w notes, planer bądź kalendarz. Oprócz planu czy celów warto spisywać motywujące cytaty czy swoje przemyślenia. Zapisanie tego co najważniejsze, pozwoli Ci usystematyzować swoje działanie i co najważniejsze: odhaczać ich wykonanie. A to sprawia największą przyjemność.
9. Afirmuj – wizualizacja tego co chcesz osiągnąć pozwoli spojrzeć na siebie i swoje otoczenie w pozytywnych barwach. Afirmowanie i wdzięczność to filary prawdziwego szczęścia. Wskazówki, jak tworzyć afirmacje możesz znaleźć tutaj.
Jakie są nasze postanowienia noworoczne?
W Projekcie Sukces ilu ludzi, tyle opinii. Wielu z nas chce dalej kontynuować swoją misję promowania zdrowia i aktywnego stylu życia. Patryk zamierza nagrywać podcasty i rozwijać swój kanał na YouTube. Agata zaczęła już przygodę z nordic walking. Jak mówi: postanowienia noworoczne nie mają dla niej sensu. Jeśli ma pomysł w głowie, robi plan i go realizuje bez względu na czas. Maciej chce udoskonalić swoje umiejętności w gotowaniu potraw kuchni indyjskiej.
Pamiętajcie! Nowy Rok jest dobrym okresem na zmiany, tylko wtedy jeśli faktycznie ich chcecie. Bądźcie wytrwali, a na pewno się uda.
Trzymamy za Was kciuki.