Depresja to choroba, które skutecznie utrudnia życie. Coraz więcej ludzi choruje, a statystyki biją na alarm.
W Polsce na depresję cierpi już ponad 1,5 miliona osób. Istnieją liczne przypuszczenia, że za kilkanaście lat depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Przyczyny depresji do dziś nie są do końca wyjaśnione. Mówi się o roli genetyki, powiązaniu z innymi współistniejącymi chorobami i lekami oraz o dużym wpływie traumatycznych zdarzeń mających miejsce w życiu.
Niestety okres pandemii niczego nie ułatwia. Prawie połowa Polaków zauważa u siebie pogorszenie stanu psychicznego. Izolacja, nagła zmiana warunków życiowych, utrata pracy, strach o przyszłość i o własne zdrowie. To codzienność w jakiej przyszło nam żyć.
Jakie są objawy depresji?
Objawy depresji możemy zauważyć na kilku płaszczyznach. Głównie jej symptomy widoczne są na płaszczyznie emocjonalnej. Zły nastrój, wszechogarniający smutek, który nie mija, lęki, niepokoje i czarnowidzenie powinny nas mocno zaniepokoić. Osoby cierpiące na depresję często mają problemy z pamięcią i koncentracją, nie potrafią podjąć kroków do działania ani decyzji, są osłabione, zmęczone i skarżą się na różne bóle. Oczywiście, nie wszystkie objawy występują jednocześnie. U niektórych osób pojawiają się cyklicznie, u innych wcale. O chorobie możemy mówić wtedy, kiedy co najmniej dwa objawy utrzymują się minimum dwa tygodnie. Jeśli jednak zauważymy u siebie lub u kogoś bliskiego niepokojące zachowania, należy poprosić o pomoc specjalistę. Depresja jest chorobą, która wymaga leczenia. Sama nie minie.
Jak walczyć z depresją?
Jak wspomnieliśmy wyżej najważniejsze jest leczenie i profesjonalna terapia. Na szczęście dużą rolę wspomagającą odgrywa codzienna higiena życia. To samo dotyczy również profilaktyki. Oprócz edukowania warto skupić się na systematycznym i regularnym dbaniu o swoje ciało i umysł.
Aktywność ruchowa – codzienna dawka ruchu to nasz obowiązek, jeśli chcemy utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji. Nie mamy tu na myśli ciężkich treningów. Już codzienny półgodzinny spacer wpłynie na nas pozytywnie. Ruch poprawia nasze krążenie krwi, dotlenia, rozładowuje napięcia, sprawia, że ciało lepiej sobie radzi z rozmaitymi schorzeniami, usprawnia je. Podczas ćwiczeń nasz mózg wyzwala endorfiny czyli hormony szczęścia, dzięki czemu pozytywniej patrzymy na świat.
Odpowiednia ilość snu – regeneracja i odpoczynek są konieczne. Warto zaplanować krótki reset nawet w ciągu dnia. Często jesteśmy w biegu, pracujemy do późna albo siedzimy przed telewizorem oglądając film, skracając sobie wtedy czas na sen. Bardzo niedobrze. Zdrowy, efektywny sen powinien trwać około 8 godzin. O korzyściach z dobrego snu przeczytasz tutaj.
Wartościowa dieta – wiele mówi się o roli odpowiednio zbilansowanej diety w profilaktyce depresji. Bez względu na to jak silny jest wpływ diety na to schorzenie, warto zadbać o to, aby odżywiać się zdrowo. Nie zaśmiecajmy naszego organizmu, unikajmy niezdrowych tłuszczy i cukrów. Pilnujmy, żeby jeść jak najmniej przetworzone potrawy. Swoją codzienną dietę warto wzbogacić o kwas foliowy, selen, cynk, witaminy B12 i D3, żelazo, kwasy omega 3. Wiele badań wskazuje bowiem na to, że braki tych związków w naszym organizmie zwiększają ryzyko zachorowania.
Głowa i myślenie – tutaj warto skupić się na jednym z największych zagrożeń obecnych czasów – stresie. Warto pomyśleć i poszukać rozwiązań, które pomogą nam rozładować codzienne napięcie. Może to być medytacja, rozmowa, praca nad swoim rozwojem i umysłem. Poznanie siebie samego i szybkie działanie, kiedy zauważymy coś niepokojącego to skuteczna droga do polepszenia naszej sytuacji. Zadbajmy o motywację, zastanówmy się co chcemy osiągnąć, zróbmy plan działania i krok po kroku realizujmy go. Z doświadczenia wiemy, że czasami to właśnie dobry plan sprawia, że się nie poddajemy i działamy dalej. Skupmy się na sobie, żyjmy w zgodzie w własnymi przekonaniami, nie róbmy czegoś, na co nie mamy ochoty. Im prędzej to zrozumiemy, tym mniejsze zagrożenia będą na nas czekać.
Wsparcie innych – rozmowa i obecność bliskich nam osób to niezwykle istotna. Warto jednak wspomnieć, że muszą to być osoby naprawdę nam życzliwe, a nie upozorowani przyjaciele, którzy tylko czekają aż potknie się nam noga. Otwarcie się na innych, poczucie, że jesteśmy dla nich ważni i zaangażowane wsparcie emocjonalne są potrzebne każdemu z nas.
Pamiętajmy, że depresja może dotknąć każdego z nas, bez względu na zawód, płeć czy wiek. Dlatego zawczasu zadbajmy o siebie – o swoje ciało i umysł. Jeśli możemy działać prewencyjnie, róbmy to – zgodnie z zasadą: „lepiej zapobiegać niż leczyć”.