Herbata znana jest od tysięcy lat. Spożywa ją ponad połowa ludzi na świecie. Odpowiednio zaparzona ma wiele właściwości prozdrowotnych. Na rynku możemy znaleźć wiele jej odmian, dzięki czemu każdy z nas ma możliwość wybrania takiej, która najbardziej mu odpowiada.
Co ciekawe, wszystkie herbaty: czarna, zielona, biała, żółta czy czerwona pochodzą z tych samych krzewów. Różni je jednak sposób obróbki, a co za tym idzie – właściwości.
Czarna herbata – właściwości
To, z czego składa się czarna herbata w dużej mierze zależy od jej gatunku i sposobu przygotowania naparu. Jeśli nie dodamy do niej cukru, praktycznie nie zawiera żadnych kalorii. Nie znajdziemy w niej tłuszczów, cukrów i błonnika. Zawiera za to sód, potas, magnez i wapń.
Czarna herbata ma w sobie duże ilości teiny, teobrominy i teofiliny. Teina jest herbacianym odpowiednikiem kofeiny. Jak więc nietrudno się domyśleć, dzięki temu składnikowi czarna herbata doskonale pobudza, poprawia naszą koncentrację, pamięć, a także humor.
Dzięki teaflawinom, które mają właściwości antyoksydacyjne napar herbaciany pomaga pozbyć się z organizmu jonów metali i wolnych rodników. Picie czarnej herbaty w racjonalnych ilościach opóźnia procesy starzenia się organizmu i odtruwa go z toksyn. W przypadku zatruć pokarmowych pomoże nam dojść do zdrowia. Poza tym czarna herbata ochrania nasz układ sercowo-naczyniowy, a używana zewnętrznie zwalcza bakterie, poprawiając stan naszej skóry szczególnie przy łuszczycy czy łupieżu.
Zielona herbata – właściwości
Regularne picie zielonej herbaty to same plusy dla naszego organizmu. Zielona herbata ochrania układ krwionośny i zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę. Obniża też poziom złego cholesterolu. Znane są jej właściwości wspierające odchudzanie – reguluje trawienie i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Oczyszcza organizm, ułatwia pozbywanie się z niego toksyn. Zawiera w sobie dużo antyoksydantów, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Picie zielonej herbaty zapewnia dłuższą młodość. Więcej ciekawostek o zielonej herbacie opisaliśmy tutaj.
Na rynku możemy kupić także sproszkowaną wersję zielonej herbaty – tzw. matche. Jest najzdrowsza ze wszystkich zielonych herbat.
Biała herbata – właściwości
Cechuje ją delikatny smak i aromat. Jest bardzo zdrowa. Zawiera w sobie mnóstwo antyoksydantów, które opóźniają starzenie się. Doskonale zapobiega chorobom krążeniowym, sercowym i nowotworom. Polecana osobom borykającym się z wysokim cholesterolem – świetnie reguluje jego poziom we krwi.
Zawiera w sobie dość duże ilości kofeiny, dlatego pobudza ciało i umysł, poprawia procesy poznawcze, zwiększa koncentrację i koi nerwy. Przyspiesza również przemianę materii i polepsza trawienie.
Czerwona herbata – właściwości
Znana najbardziej we swoich właściwości odchudzających. Świetnie pobudza trawienie, spala niechciany tłuszczyk, oczyszcza organizm, w tym naszą wątrobę. Podobnie jak inne herbaty, także czerwona obniża poziom złego cholesterolu we krwi, poprawia wygląd skóry, spowalnia procesy starzenia się. Działa też silnie przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Dzięki temu wspomaga leczenie schorzeń układu oddechowego.
Żółta herbata – właściwości
Najmniej popularna w Polsce, a szkoda, bo też wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Ułatwia trawienie, usuwa toksyny z organizmu, dodaje witalności, energii i relaksuje.
Herbata z cytryną przyczyną Alzheimera?
Bardzo lubiana przez wszystkich herbata z cytryną już od dawna budzi wokół siebie kontrowersje. Niektórzy uważają bowiem, że picie herbaty z cytryną jest szkodliwe – zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
Jak jest naprawdę? Herbata z cytryną szkodzi czy pomaga?
Krzewy herbaciane rosną w glebie bogatej w glin, dlatego też w suszonych liściach herbaty możemy znaleźć niewielkie jego ilości. Glin jest związkiem nierozpuszczalnym w wodzie – pozostaje w fusach, których oczywiście nie spożywamy. Sytuacja zmienia się, jeśli do naparu dodamy cytrynę. Wytwarza się wtedy cytrynian glinu, który przenika do wody. Związek ten negatywnie działa na nasz organizm. Częste picie herbaty z cytryną ze szklanki, w której są jeszcze jej liście, rzeczywiście może zwiększać ryzyko zachorowania na Alzheimera.
Łatwo jednak to ryzyko zniwelować do zera. Wystarczy, że przed dodaniem do herbaty cytryny, wyciągniemy z niej fusy lub torebkę. Związek wtedy nie powstanie, a co za tym idzie nie przeniknie do naszego organizmu.
Śmiało więc pijmy herbatę z cytryną, bo jest zdrowa i doskonała przy przeziębieniach. Pamiętajmy jednak o wspomnianej wcześniej zasadzie.
Szczawiany i polifenole w herbacie
Szczawiany to substancje przeciwżywieniowych pochodzenia roślinnego. Jeśli dostarczymy organizmowi za dużo szczawianów możemy spodziewać się wielu problemów. Przede wszystkich za duża ich podaż przy jednoczesnych niedoborach wapnia i witaminy D w diecie obniża wchłanianie i wykorzystanie tych składników w organizmie, przez co zmniejsza się mineralizacja kości. Obecność szczawianów przyczynia się również do zaburzenia wchłaniania magnezu, powstawania kamieni nerkowych, zapalenia stawów i zaburzeń pracy serca.
Szczawiany są produktem metabolizmu m.in. witaminy C, a jej nadmiar dla nas szkodliwy.
Najwięcej szczawianów zawiera herbata czarna oraz czerwona (ponad 100mg/ 100ml). Zdecydowanie mniej zielona – około 50mg/100ml.
Polifenole natomiast wiążą żelazo, przez co zmniejsza się jego wchłanianie. Jeśli masz problemy z niedokrwistością, zrezygnuj z picia zwłaszcza herbaty czarnej. Ona zawiera ich najwięcej.
Z czym pić herbatę?
Na rynku znajdziemy wiele alternatyw. Możemy kupić „czyste” liście herbaty albo z dodatkami np. pigwą, bergamotką, suszonymi owocami czy ziołami.
My polecamy prosty, ale smaczny napar – herbatę z cytryną, imbirem, miodem, kurkumą i pomarańczą. Przepis znajdziecie poniżej. To bomba witaminowa. Świetnie wpływa na odporność i rewelacyjnie rozgrzewa. Picie herbaty z imbirem znakomicie wpływa na odchudzanie – zwiększa temperaturę ciała i przyspiesza metabolizm.
Jak przygotować taką aromatyczną herbatę?
Składniki:
- 2 łyżeczki herbaty
- 2 cm korzenia imbiru
- 1 plaster pomarańczy
- 1 plaster cytryny
- 1-2 łyżeczki miodu
- 2 szklanki wody
Sposób przyrządzania herbaty z cytryną, imbirem i dodatkami:
- Dokładnie umyj pomarańczę i cytrynę. Odkrój po jednym plasterku z każdego owocu.
- Zaparz w czajniczku wodę z suszem herbacianym.
- Wyjmij fusy
- Poczekaj chwilę aż herbata się przestudzi. Dodanie pozostałych składników do zbyt gorącego naparu, spowoduje utratę ich właściwości.
- Imbir obierz ze skórki i pokrój na małe kawałeczki
- Dodaj imbir, pomarańczę i cytrynę.
- Poczekaj chwilę, aby składniki się „przegryzły”
- Na koniec dodaj miód.
Smacznego!