Wielu z nas robi większe zakupy cotygodniowe. Kiedy wracamy ze sklepu do domu segregujemy sprawunki i układamy je w odpowiednie miejsca. Czy jednak na pewno dobrze przechowujemy żywność?
Na co warto zwrócić uwagę?
Po pierwsze na termin przydatności. Jak sama nazwa wskazuje jest to termin, po upływie, którego żywność nie nadaje się do spożycia. Termin ten używany jest przy produktach, które się łatwo psują- tzw. nietrwałych mikrobiologicznie np. jogurtów, serków. Produkt ten, jest nadrukowany określeniem- „należy spożyć do…” I do tego terminu należy się stosować. Jeśli zjemy produkt przeterminowany zwyczajnie możemy zachorować.
Jest jeszcze jedno oznakowanie produktów datą- tzw. data minimalnej trwałości. Jest to data, do której prawidłowo przechowywany i transportowany produkt zachowuje w pełni swoje właściwości fizyczne, chemiczne, mikrobiologiczne i organoleptyczne. Jest to termin minimalnej trwałości. Produkt taki ma opis- „najlepiej spożyć przed…”. Nie oznacza to, że produkt nie będzie nadawał się do spożycia po tym terminie. Może on jednak zmienić konsystencję, walory smakowe, aromat czy kolor. Datę minimalnej trwałości najczęściej mają produkty trwałe takie jak makarony, ryże, kasze, słodycze czy kawa lub herbata.
Skoro wiemy już jak czytać daty na opakowaniach skupmy się na miejscach, w których możemy przechowywać produkty. Na pewno wszystkim nam od razu do głowy przychodzi lodówka. To naturalne, gdyż wydaje się najbezpieczniejszą formą przechowywania żywności. Jednak nie wszystkie produkty wymagają umieszczania ich w lodówce. Ba, niektóre nawet tracą swoje walory podczas trzymania ich w niskich temperaturach.
Pieczywo i produkty mączne
Większość kupowanego pieczywa zapakowana jest w foliowym woreczku. Po przyjściu do domu warto pieczywo z niego wyjąć i przepakować do lnianego worka lub drewnianego chlebaka. Musimy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Pojemnik na chleb nie może dopuszczać wilgoci, a jednocześnie powinien pozwalać odprowadzać wilgoć z samego pieczywa. Szczególnie kiedy jest ciepłe. Jeśli nie mamy możliwości zapakowania pieczywa do materiałowego woreczka bądź chlebaka, zróbmy chociaż dziurki w worku foliowym, w który zapakowane było pieczywo. Dzięki temu dłużej zachowa świeżość i nie spleśnieje. Pieczywo powinniśmy również przechowywać w zacienionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Pamiętajmy, że najszybciej swą świeżość traci pieczywo pszenne. To na zakwasie, z pewnością dłużej pozostanie smaczne.
Chleba i bułek nie powinniśmy trzymać w lodówce. Możemy co prawda je mrozić, ale po rozmrożeniu należy szybko spożyć.
W lodówce nie przechowujemy również mąki, ani produktów z niej wytwarzanych np. makaronów.
Ciasta też nie wymagają włożenia do lodówki, chyba, że są zrobione na śmietanie albo kremie.
Kasze i ryż
Kasze i ryż przechowujemy w temperaturze pokojowej, w szafkach, w pojemnikach albo papierowych torbach. Najważniejsze, to zapewnić im suchość i sprawdzać czy nie zalęgły się mole spożywcze. Aby się przed tym uchronić, najlepiej do każdego pojemnika włożyć liść laurowy, który skutecznie je odstrasza.
Warzywa i owoce
Tutaj sprawa jest już trochę bardziej skomplikowana. Na pewno przechowywania w lodówce nie wymagają ziemniaki. Co prawda lubią one ciemne miejsca i chłód, jednak w lodówce będzie im zwyczajnie za zimno. Staną się niesmaczne. Warzywami, które nie lubią lodówki są również: dynia, buraki, cebula, czosnek, marchew, pietruszka, seler, papryka, ogórki, pomidory i warzywa z grupy strączków. Umieszczone w lodówce tracą smak i strukturę. Z kolei pomidory w lodówce, po prostu nie dojrzeją.
Ziemniaki, buraki, strączki, paprykę, marchew, seler, pietruszkę i cebulę należy umieścić w ciemnym i suchym miejscu. W koszyku na kuchennym blacie z kolei miejsce sobie znajdą pomidory, ogórki czy dynia. Czosnek możemy zapleść w warkocze i powiesić.
Pozbawiony łusek groch i inne strączki warto trzymać w suchej szafie, w torbach lub pojemnikach.
Jeśli chodzi o owoce- większość źle znosi niskie temperatury. Do takich nalezą ananasy, banany, brzoskwinie, nektarynki, morele, śliwki, gruszki, jabłka, cytrusy, melony, arbuzy, mango, maliny, borówki, truskawki, jagody. Owoce lubią miejsca suche i o średniej temperaturze, dlatego warto umieścić je w koszyczku na blacie w kuchni, nie narażając na bezpośrednie słońce.
Wyjątkiem jest kiwi, które lubi chłodny klimat i można je przechowywać w chłodziarce nawet dwa tygodnie.
Jeśli koniecznie chcemy włożyć jakiś owoc bądź warzywo do lodówki, pamiętajmy, żeby maksymalny czas przechowywania go tam nie był dłuższy niż 2 dni.
Do lodówki nie wkładamy również bakalii, owoców suszonych itp.. Z kolei zawsze wkładamy warzywa i owoce, które zostały przez nas napoczęte.
Jaja
Jajka najlepiej przechowywać na półce na drzwiach lodówki. Zachowają wtedy długo świeżość- nawet do 3 tygodni. Należy pamiętać, że jaja wyciągamy z lodówki tuż przed użyciem i dopiero wtedy je myjemy. Ogrzane do temperatury pokojowej jajka, nie powinny być z powrotem chowane do lodówki, gdyż zaburza to ich naturalną ochronę.
Mięso, wędliny, sery, produkty mleczne oraz ryby
Zawsze trzymamy w lodówce.
Wędlin ani serów nigdy nie przechowujemy w workach foliowych ani w folii aluminiowej. Najlepiej zaopatrzyć się w pojemniki próżniowe albo pergamin.
Produkty w opakowaniach np. jogurty, hermetycznie zapakowane szynki, sery czy śledzie należy przechowywać w lodówce na półkach dla nich dedykowanych.
O pojemnikach, sposobach przechowywania w chłodziarce napiszemy osobno, w kolejnym artykule.
Kawa i herbata
Chowamy do szczelnie zamkniętych i suchych pojemników. Temperatura pokojowa. Niska temperatura powoduje całkowitą utratę aromatu i zapachu.
Zioła i przyprawy
W żadnym wypadku nie przechowujemy w lodówce. Świeże trzymamy w doniczkach i podlewamy, a suszone w torebkach lub suchych słoiczkach.
Sól i cukier umieszczamy w suchych pojemnikach w szafce.
Miód
Najlepiej trzymać w szafce słoiku lub kamionce. Idealna temperatura to 8-10 stopni i brak dostępu światła.
Oliwa, oleje i ocet
Oleje roślinne i ocet przechowujemy w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu. Wyjątkiem jest olej lniany- ten przechowujemy w lodówce. Oleje tłoczone na zimno np. oliwę z oliwek warto przechowywać w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce.
Konserwy, produkty w słoikach
Trzymamy schowane w szafkach. Oczywiście po otwarciu przechowujemy w lodówce.
Mamy nadzieję, że sprawa jest dla Was jasna. W kolejnym artykule pod lupę wzięliśmy lodówkę i zamrażalkę. Opisaliśmy jak najlepiej układać produkty, jak mrozić i w czym je przechowywać.
Przeczytaj na: https://www.projekt-sukces.pl/lodowka-jak-przechowywac-w-niej-zywnosc/
Źródło: https://www.kobiety.pl/dom/jakich-produktow-nie-mozna-trzymac-w-lodowce, https://stressfree.pl/20-produktow-ktorych-nie-nalezy-przechowywac-w-lodowce, https://beszamel.se.pl/kupowanie-i-przechowywanie/jakich-produktow-nie-wolno-przechowywac-w-lodowce,16296/, http://www.wszechnica-zywieniowa.sggw.pl/Prezentacje/Jak_bezpiecznie.pdf