Po długim i wyczerpującym okresie ciąży, kiedy możemy już cieszyć się z uroków macierzyństwa, często w tyłu głowy pojawia się myśl jak zacząć ćwiczyć po porodzie. Dojście do formy jest ważne nie tylko z powodów estetycznych, a przede wszystkim zdrowotnych.
Podczas ciąży organizm kobiety mocno się zmieniał. Burze hormonalne, wahania nastrojów, bóle w różnych częściach ciała, to tylko niektóre dolegliwości, z którymi przyszła mama musiała się zmierzyć. Zmieniła się także fizjologia. Nadwyrężone po ciąży i porodzie ciało nigdy nie będzie takie samo jak przed nim.
Ćwiczenia dla kobiet po porodzie należy więc zacząć spokojnie. Trzeba je dostosować do własnych możliwości i kondycji. Wszystko z głową i umiarem. Istnieją potwierdzone badaniami teorie, że dojście do formy zajmuje tylko samo czasu jak okres ciąży.
Kiedy zacząć ćwiczenia po porodzie?
Jak wiemy ruch to zdrowie i warto wprowadzać go do swojego życia. Należy robić do jednak delikatnie. Zawsze trzeba uważać, aby nie spowodować niepotrzebnych komplikacji. Przede wszystkim należy słuchać swojego organizmu. Każdy z nas jest inny, a organizm sam dokładnie pokazuje nam, czego potrzebuje. Nowe obowiązki związane z dzieckiem są na początku dużym obciążeniem. Młoda mama ma niewiele czasu na odpoczynek, a co dopiero na ćwiczenia.
Odpowiednio przemyślane ćwiczenia, które zaczniemy już w okresie połogu poprawią nam samopoczucie, dodadzą energii i ograniczą ryzyko wystąpienia powikłań. Nasze ciało – narządy rodne i brzuch szybciej wrócą „do siebie”.
Lekkie ćwiczenia po porodzie naturalnym można zacząć już w następnym dniu po urodzeniu dziecka. Po cesarskim cięciu okres ten wydłuża się do tygodnia. Nie mamy tu na myśli ćwiczeń w potocznym .tego słowa rozumieniu. Pierwsze ćwiczenia po porodzie powinny być ćwiczeniami oddechowymi. Dotleniają one organizm, zapobiegają zawrotom głowy i usprawniają pracę głównego mięśnia oddechowego, jakim jest przepona. Kolejny typ ćwiczeń jaki warto wdrożyć to ćwiczenia przeciwzakrzepowe. Obejmują one wykonywanie ruchów nogami i rękoma i mają na celu zapobieganie powstawaniu zakrzepów i zastojów krwi w żyłach.
W okresie połogu (czyli do około 2 miesięcy po urodzeniu) należy zadbać o ćwiczenie mięśni dna macicy. To głównie one były mocno eksploatowane przed okres ciąży i poród. Najważniejsze jest to, aby z powrotem przywrócić im odpowiednie napięcie. Zbyt małe może powodować problemy z nietrzymaniem moczu i opadanie narządów rodnych.
Dopiero po regularnym wykonywaniu powyższych trzech rodzajów ćwiczeń możemy pomyśleć o swoim brzuchu.
Ćwiczenia na brzuch po porodzie
Brzuch to ten fragment ciała, który podczas ciąży z oczywistych względów zmienił się najbardziej. Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie to często poruszany temat. Każda z kobiet chce przecież wyglądać tak samo dobrze jak przed ciążą. Nie ma jednak drogi na skróty.
Początkowo należy się skupić nad pracą nad mięśniem poprzecznym brzucha. Dzięki temu przywrócimy odpowiednie napięcie mięśni tego obszaru ciała. Poza tym aktywacja tego mięśnia pełni znaczącą rolę podczas procesu obkurczania się macicy.
Zbyt wcześnie po porodzie, nie należy wykonywać brzuszków, ani żadnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie proste i mięśnie skośne brzucha. Mogą one bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. W niektórych przypadkach mogą doprowadzić do rozejścia się mięśni prostych brzucha. W okresie ciąży rozejście to jest zjawiskiem fizjologicznym, które najczęściej mija po porodzie. W niektórych przypadkach brzuch może jednak nie wrócić do stanu sprzed ciąży, a nasze nieodpowiedzialne zachowanie może dodatkowo pogłębiać problem. Wymagana jest wówczas diagnoza lekarska i fizjoterapia.
Odpowiednio wykonane ćwiczenia na mięsień poprzeczny brzucha i ćwiczenia dna macicy przyniosą naprawdę świetne efekty, a brzuch w odpowiednim dla niego czasie znów będzie płaski.
Ćwiczenia dla kobiet po porodzie – czego unikać?
Intensywne treningi to coś, o czym należy zapomnieć w okresie połogu. Jeśli czujesz ból, zmęczenie czy utratę sił – odpuść.
Jak wcześniej wspomnieliśmy – skup się na ćwiczeniu mięśnia poprzecznego brzucha i dna macicy. Nie wolno w tym okresie wykonywać brzuszków, przysiadów, nożyc, ćwiczeń siłowych, biegać, skakać, jeździć na rowerze czy uprawiać fitness.
Przed pierwszych kilkanaście dni wszystkie ćwiczenia warto wykonywać nisko – czyli leżąc lub klęcząc.
Uważaj też na ćwiczenia za pomocą nóg – ruchy na bok są niebezpieczne – mogą opóźnić gojenie się krocza.
Na koniec dodamy, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do tego, kiedy zacząć ćwiczyć po porodzie warto skonsultować się z lekarzem. Każdy poród jest inny, a organizm każdej kobiety może różne reagować. Jeśli podejmiecie już aktywność ruchową i zaczniecie ćwiczyć pamiętajcie, że powolny, przemyślany powrót do formy sprzed ciąży, da o wiele lepsze efekty niż katowanie się treningami, które nieodpowiednio ułożone mogą zaszkodzić, a co więcej pogorszyć stan zdrowia.
Nie spinajcie się, nie ulegajcie presji otoczenia, nie sugerujcie się zdjęciami na instagramowych profilach celebrytek, które kilka dni po porodzie wyglądają jakby w ogóle nie rodziły. Słuchajcie siebie!