Często mówimy, że chcemy popracować nad swoją kondycją. Szukamy informacji jak ją poprawić i czy da się to zrobić bez ćwiczeń.
Zanim odpowiemy na te pytania najpierw sprawdźmy co tak naprawdę kryję się pod tym słowem.
Co to jest kondycja?
Kondycja bardzo mocno powiązana jest z wytrzymałością. Jest to zdolność naszego organizmu do wykonywania konkretnego wysiłku o określonej intensywności, pomimo występowania zmęczenia. Jeśli ktoś ma dobrą kondycję, zwykle mawiamy, że jest w formie.
Z kondycją na szczęście jest tak, że dosyć szybko możemy ją poprawić odpowiednią ilością aktywności fizycznej. Ale nie tylko. Pracę nad swoją wytrzymałością zacznijmy od odpowiedniej diety. Bez tego właściwie nie ma sensu zaczynać. Bo co z tego, że będziemy ćwiczyć, ruszać się, robić treningi skoro w dalszym ciągu będziemy zaśmiecać własny organizm. Nie ma zmiłuj – zdrowe odżywianie się to podstawa.
Co dalej?
Chcąc poprawić swoją kondycję, musisz zadbać o trzy jej elementy – wytrzymałość, siłę i elastyczność. Zwiększenie sprawności ciała w tych trzech obszarach zapewni Tobie kondycję, o jakiej marzysz. Aby jednak to miało miejsce, musisz działać kompleksowo, gdyż każdy z tych trzech elementów wymaga innych ćwiczeń i ma inne zadanie.
Pracując nad siłą, wzmocnisz swoje mięśnie. Zwiększając wytrzymałość, dodasz swojemu ciału mocy do dalszych ćwiczeń. Elastyczność zapewni szerszy zakres ruchów i zabezpieczy przed ewentualnymi kontuzjami. Podczas ćwiczeń nad siłą, wytrzymałością oraz elastycznością zwracaj uwagę na zrównoważenie pracy nad każdym z nich. Zbytnie skoncentrowanie się na jednym z aspektów zawsze odbywa się kosztem dwóch pozostałych.
Ćwicząc, dbaj o równowagę – swój trening opieraj zarówno na ćwiczeniach aerobowych, siłowych, jak i rozciągających. Pracuj nad całym ciałem, nawet jeśli Twoim celem są umięśnione pośladki albo wyprofilowane bicepsy. Jeśli Twoje ciało ma być sprawne i wydajne, każda jego część musi dobrze funkcjonować i działać na podobnym poziomie, dlatego nie wystarczy, że wzmocnisz tylko jedną partię mięśni, Twoje ciało to całość!
Rozwijaj swoje treningi. Wrogiem poprawy kondycji jest rutyna. Jeśli wzmocnisz ciało i wytrzymałość, stopniowo zwiększaj poziom intensywności. Jeśli wraz z upływem czasu ciągle będziesz pracował na takim samym poziomie, nie zrobisz postępu. Wydłużaj czas poświęcony na ćwiczenia, ponieważ stają się one dla Ciebie coraz łatwiejsze. Pamiętaj, że Twoim celem jest postęp!
Jeśli chcesz poprawić kondycję, ważne abyś w pracy nad tym zadaniem nie ograniczał się jedynie do tych kilku godzin w tygodniu, które poświęcasz na treningi. Najskuteczniejszą metodą w pracy nad kondycją jest poprawa świadomości własnego ciała w pełnym zakresie, czyli połączenie aktywnych treningów ze świadomym stylem życia. Codzienna rutyna może niszcząco wpłynąć na Twoje zdrowie i kondycję, niewiele pomogą treningi, jeśli w codziennym życiu, przez większość godzin każdego dnia będziesz łamał wszelkie zdroworozsądkowe zasady. Jeśli ćwiczysz pięć razy w tygodniu, to pozostaje jeszcze do Twojej dyspozycji 161 godzin! To czas, w którym możesz niszczyć to, nad czym pracujesz podczas treningów, ale możesz też zmaksymalizować korzyści płynące z ćwiczeń. Zastanów się, jak wygląda każdy Twój tydzień, czy wzmacniasz swoje ciało, czy osłabiasz. Na swoją kondycję pracujesz przez cały czas, 24 godziny na dobę. Ciało jest Twoim narzędziem i nieustannie z niego korzystasz. Jeśli chcesz poprawić swoją kondycję, to świadomie wykorzystuj możliwości swojego ciała przez cały dzień, a nie tylko na siłowni albo na boisku.
W ciągu każdego dnia rozciągaj swoje ciało, wykorzystuj każdą stosowną chwilę, aby je wspomóc. Jest to szczególnie ważne, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. Już kilka godzin siedzenia każdego dnia, to poważne obciążenie dla kręgosłupa, gdyż jest to dla niego nienaturalna i zawsze szkodliwa pozycja, prowadząca do zwyrodnień i stopniowo zmniejszająca zakres ruchów. Im dłużej siedzisz w jednej pozycji, tym większej pomocy potrzebuje Twoje ciało. Przeciągaj się więc, prostuj, skręcaj, pracuj nad każdym z możliwych mięśni.
Jeśli w Twoim domu albo pracy jest winda, zrezygnuj z niej, wchodzenie i schodzenie po schodach to doskonałe ćwiczenie dla Twojego serca, płuc i oczywiście nóg. Poprawie kondycji przysłuży się także spacerowanie. Na pewno nie wszędzie musisz podjeżdżać samochodem…
Zwróć uwagę na swoje ciało przy codziennych czynnościach w domu. Poszczególne ruchy wykonuj świadomie, tak jakbyś ćwiczył. Do każdej czynności domowej, jak chociażby zmiatania czy robienia odkurzaczem, wykorzystujesz swoje ciało i pracujesz mięśniami. Czemu więc nie pogłębić tych ruchów i nie wzmocnić pozytywnych efektów? Jest wiele ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu, bez specjalnego sprzętu.
Skutecznie poprawisz kondycję, jeśli połączysz wysiłek włożony w treningi ze świadomym obchodzeniem się ze swoim ciałem każdego dnia. Podczas treningów stopniowo poszerzaj zakres ćwiczeń, wydłużaj czas ich trwania, z czasem, gdy wzmocnisz siłę swoich mięśni i wystarczająco uelastycznisz swoje ciało, zwiększaj ich trudność. W miarę poprawiania się kondycji, będziesz ćwiczył z dużo większą intensywnością przy wkładanym w trening takim samym wysiłku. Ćwicz, rozwijaj się i… nie zapominaj o swoim ciele podczas pozostałych godzin.