Druga część naszej serii poświęconej przyprawom w kuchni. Zachęcamy do eksperymentowania ze smakami. Porzućmy gotowe kostki rosołowe i gotowe mieszanki pełne soli.
W tym artykule znajdziesz litery od E-J, wcześniejsze litery możesz odnaleźć pod linkiem: https://www.projekt-sukces.pl/przyprawy-w-kuchni-abc/
Estragon – zwany królem przypraw. Występuje z formie świeżej jak i ususzonej. Ma bardzo charakterystyczny smak. Dominuje w potrawach, dlatego nie należy przesadzić z jego ilością. Dziko rośnie w południowo-wschodniej Europie, a także na niektórych terenach Azji i Ameryki Południowej.
Określenie estragon odnosi się do łacińskiego słowa „draco” oznaczającego smoka. Korzeń estragonu ma kształt podobny właśnie do smoka, stąd jego nazwa. Ma działanie lecznicze- poprawia trawienie, działa antybakteryjnie, grzybobójczo, zwalcza dolegliwości reumatyczne.
Do jakich dań pasuje w kuchni: estragon jest bardzo popularny w kuchni francuskiej, włoskiej czy hiszpańskiej. Będzie pasował do dań pochodzących właśnie z tych krajów. Sprawdzi się w sosach, sałatkach, mięsach, daniach z owoców morza i zupach. Idealnie pasuje też do jajek i serów. Jest składnikiem dressingów i aromatycznych octów.
Gałka muszkatołowa – nasiono muszkatołowca korzennego. Przyprawa z tradycjami, znana od dawnych czasów. Mała brązowa kulka o pomarszczonej strukturze. Możemy kupić zarówno w formie całego nasiona jak i proszku. Bardzo szybko gubi swój aromat. Należy przechowywać w szczelnym pojemniku. Ma intensywny zapach, lekko orzechowy. W smaku łagodna, nieco słodkawa. Jej lecznicze działanie znane jest od lat. Pomaga w problemach trawiennych- od wzdęć, poprzez wymioty aż do biegunki. Wspomaga apetyt. Wykorzystywana też podczas infekcji układu oddechowego i problemów reumatycznych. Używana w kosmetyce i przemyśle perfumeryjnym. Spożywana w nadmiernej ilości wykazuje działanie narkotyczne. Zawiera bowiem mirystycynę, substancję psychoaktywną. Należy więc zachować umiar i rozsądek, bowiem już zjedzenie około 10-15 gramów gałki może powodować efekty narkotyczne m.in. kołatanie serca. Jest również afrodyzjakiem.
Do jakich dań pasuje w kuchni: desery- piernik czy jabłecznik, budynie, grzańce i napoje. Idealnie pasuje do dań mięsnych, serów, bigosu, dań z ziemniaków, fasoli, bobu, ryb, pasztetów, serów. Jest składnikiem wielu sosów- w tym beszamelu.
Garam masala – znany z Indii zestaw przypraw, w którego skład wchodzą : kmin rzymski, pieprz czarny, gałka muszkatołowa, kolendra, goździki, liść laurowy, cayenne i cynamon. Nazwa w języku hindi oznacza „gorące przyprawy”. Obecnie na rynku dostępne są różne wersje garam masala. Różnią się nie tylko proporcjami poszczególnych składników, ale i dodatkami np. dodatek cebuli lub anyżu.
Jej skład zależy również od regionu, z którego pochodzi. Ma dość ostry smak. Aby idealnie urozmaiciła smak naszej potrawy, należy dodać ją pod koniec gotowania.
Do jakich dań pasuje w kuchni: dania kuchni orientalnej, dania wegetariańskie, mięsa, ryby, dania z ziemniaków, sałatki, sosy i dania oparte na pomidorach.
Gorczyca – jedna z najstarszych przypraw na świecie. Główny składnik musztardy. Możemy wyróżnić jej trzy rodzaje: czarną, białą i brązową. Gorczyca biała ma małe, okrągłe i twarde nasionka w kolorze beżowym lub słomkowym. Ma łagodny smak i właściwości konserwujące. To właśnie ona jest głównym składnikiem musztard i marynat. Gorczyca czarna z kolei ma twarde, okrągłe nasiona w kolorze od brązu do czerni. W smaku jest ostrzejsza niż gorczyca biała. Gorczyca brązowa ma kolor od jasnego do ciemnego brązu. Jest ostrzejsza niż biała, ale łagodniejsza niż czarna. Wszystkie jej odmiany mają działanie lecznicze- wspomagają procesy trawienne. Gorczyca skurczenie łagodzi łaknienie. Działa również przeciwzapalnie, dlatego wykorzystuje się ją jako środek na infekcje gardła. Pomaga w bólach reumatycznych i działa relaksująco (skuteczna w walce z bezsennością). Czarna odmiana gorczycy spożyta w nadmiarze może powodować problemy z żołądkiem i nerkami.
Do jakich dań pasuje w kuchni: wszelkie marynaty, sosy, majonezy, zalewy, mięsa, dania z kapusty.
Goździki – wysuszone i nierozkwitłe pęki czapetki pachnącej. Mają piękny aromat, mocno kojarzony ze świętami Gwiazdkowymi. Ich kształt przypominają gwoździe. Goździki od dawnych lat wykorzystywane były w medycynie. Mają szerokie zastosowanie szczególnie w stomatologii. Łagodzą bóle zębów, a zawarty w nich eugenol ma działanie znieczulające. Ponadto łagodzą bóle żołądkowe, obniżają poziom cholesterolu we krwi, wspomagają układ odpornościowy, pomagają zwalczyć infekcje i przeziębienia, ból gardła, ból głowy, udrażniają zatkany nos. Działają też rozgrzewająco, antybakteryjnie i antywirusowo. Goździki zabijają pasożyty w jelitach, co udowodniły liczne badania.
Do jakich dań pasują w kuchni: są świetnym aromatyzującym dodatkiem do herbat, naparów, nalewek czy grzańców. Pasują do dań z owoców, ciast, ale także mięs, pasztetów. Królują w daniach bożonarodzeniowych.
Imbir – korzeń, a raczej kłącze rośliny o nazwie imbir lekarski. Ma ciepły i cierpki smak. Jest ostry, lekko palący i gorzkawy. Nadaje daniom intensywności i świeżości. Przyprawa bardzo popularna w krajach azjatyckich. Na rynku dostępny jest zarówno świeży jak i sproszkowany. Jego działanie lecznicze znane jest od dawna. Poprawia trawienie, działa żółciopędnie i rozkurczowo. Łagodzi mdłości u ciężarnych. Wykorzystywany jest przy bolach żołądka i przeziębieniach. Znane są jego właściwości uśmierzające migreny. Odświeża oddech i odkaża jamę ustną. Polecany również przy wysokim stężeniu cholesterolu we krwi. Zwiększa koncentrację, pomaga kobietom przy bólach miesiączkowych, polepsza krążenie. Mimo wszystko z racji ostrości nie jest wskazany osobom z refluksem żołądkowym, wrzodami żołądka i nadciśnieniem (podnosi ciśnienie).
Do jakich dań pasuje w kuchni: dania kuchni azjatyckiej, mięsa, ryby, napoje i napary, piernik, jabłecznik, ciasteczka, przetwory typu konfitury.
Jałowiec – wiecznie zielony krzew, należący do rodziny cyprysowatych. Posiada mięsiste szyszki o fioletowym kolorze- tak zwane szyszkojagody. I to właśnie je stosujemy w kuchni i lecznictwie. Ma lekko gorzkawy smak, z nutką korzenności i kwiatowy aromat.
Najbardziej znane są właściwości moczopędne i przeciwbakteryjne jałowca. Dlatego też często stosuje się go podczas infekcji moczowych. Świetnie pomaga przy przeziębieniach- działa rozgrzewająco. Wspomaga układ trawienny i pracę wątroby. W nadmiarze szkodzi nerkom i wątrobie.
Do jakich dań pasuje w kuchni: mięsa, szczególnie dziczyzna, dania z kapusty, kiełbasa, pasztet, gulasz, marynaty.
Warto stosować przyprawy w kuchni i otworzyć się na świat ich smaków i aromatów. Są zdrowe, a dzięki nim potrawy nabierają zupełnie nowego charakteru.
Kolejne przyprawy zostaną opisane już niedługo, w następnych artykułach.
Źródło: https://kuchnia.wp.pl/katalog-przypraw-6054905381082241a, https://sklep.ronic.pl/blog/142_przyprawy-niezbedne-w-kazdej-kuchni.html, https://www.kuchniaplus.pl/slownik