W obecnym świecie codziennie jesteśmy narażeni na występowanie wielu czynników stresowych. Ciągła bieganina, wiele spraw na głowie, goniący czas i terminy na już powodują, że ze stresem mamy do czynienia praktycznie bez przerwy.
Czym tak naprawdę jest stres?
Mówiąc najprościej stres jest wszystkim tym, co wywołuje w naszym organizmie fizyczny i psychiczny dyskomfort. Każdy z nas inaczej reaguje na różne sytuacje. Co dla jednej osoby może wywoływać duże poczucie stresu, u innej może w ogóle go nie powodować.
Co ciekawe, niewielki poziom stresu jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Właśnie dzięki niemu, nasi dawni przodkowie byli w stanie przetrwać. Stres może mieć charakter mobilizujący, a nawet pozytywny. Dzięki niemu możemy przygotować się do egzaminu, dotrzymać napiętego terminu czy zachować zdrowy rozsądek, kiedy otacza nas chaos i rozgardiasz.
Tak naprawdę problem w naszym organizmie zaczyna się wtedy, kiedy stres odczuwamy bez przerwy. Odczuwanie długotrwałego stresu wpływa na naszą wagę, cerę, a także na wszystkie nasze wewnętrzne narządy. Negatywne skutki stresu odczuwany całym sobą. Zaczynamy mieć problemy ze skupieniem, z pamięcią. Jesteśmy nadpobudliwi, poddenerwowani i wszystko nas drażni. Rzucamy się na jedzenie albo wręcz przeciwnie nie możemy nic przełknąć. Nie potrafimy podzielić sobie obowiązków ani nie mamy na nic czasu. Do tego wszystkiego dochodzą objawy fizyczne: bóle głowy, podwyższone ciśnienie, kołatanie serca, kłopoty z oddychaniem, bóle kręgosłupa, zaburzenia hormonalne i spadek libido. Cały nasz organizm jest w rozsypce. Co ważne, długotrwały stres na również wpływa na pogorszenie naszej odporności. Nasza figura również cierpi. Gdy się stresujemy nasz organizm wydziela duże ilości hormonu stresu- kortyzolu, a ten z kolei odpowiada za wzrost tkanki tłuszczowej.
Jak sobie samemu radzić ze stresem?
Celem umiejętności radzenia sobie ze stresem nie jest całkowite pozbycie się go. Jak wcześniej zostało wspomniane, pewien poziom stresu jest nam potrzebny do życia. Najważniejsze, aby umieć sobie poradzić wtedy, kiedy stres nas przytłacza. Najpierw zadajmy sobie pytanie, co powoduje, że się stresujemy i zastanówmy się czy możemy tego uniknąć. Jeśli nie, to należy znaleźć sposoby na to, żeby ten stres zniwelować. Oto kilka sposobów na to, jak to zrobić:
Ruszaj się. Wybierz taką aktywność, która sprawia Ci przyjemność. Nie trzeba katować się mocnymi ćwiczeniami na siłowni. Spacer po lesie, przejażdżka rowerem, poranne rozciąganie to niewielkie poświęcenia, a mogą przynieść naprawdę wspaniałe efekty. Podczas wykonywania aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny. Dodatkowo organizm się dotlenia, zmniejsza się odczuwane napięcie. Ważne jest jednak to, żeby ruszać się systematycznie.
Jedz zdrowo – to klucz do bycia zdrowym i silnym. Zadbaj o to, żeby Twoja dieta była pełna warzyw, owoców i wartościowych zbóż. Należy zwrócić uwagę, aby dieta była bogata w witaminy z grupy B. Korzystnie wpływają ona na nasz układ nerwowy. Dużo witamin z tej grupy B zawierają kasze, fasole, brokuły, wołowina czy drób. Dieta powinna również zawierać flawonoidy i magnez. Obie te substancje bardzo dobrze wpływają na układ nerwowy. Flawonoidy znajdziemy w warzywach i owocach, a magnez w produktach pełnoziarnistych. Dzięki dobrej diecie wzmocnimy nasz organizm, a silny organizm na pewno łatwiej poradzi sobie nagromadzonym stresem.
Śpij dobrze– odpowiedni sen może zdziałać cuda. Ważne, aby spać w dobrych warunkach i odpowiednią ilość godzin.
Pij dużo wody– wspomaga działanie mózgu, poprawia koncentracje, równoważy emocje.
Pij napary z ziół– dobrze działa melisa. Uspokaja i odpręża. Wpływa też pozytywnie na sen.
Uważaj na kawę i alkohol– w sytuacjach wzmożonego stresu lepiej unikać picia tych napojów. Niepotrzebne dodatkowe pobudzenie nie jest Ci potrzebne.
Medytuj. To świetny sposób na wyciszenie i relaks.
Zrób sobie aromatyczną kąpiel z relaksującymi olejkami takimi jak geranium, lawenda czy drzewo sandałowe. Dobrym pomysłem jest również zapalenie świecy z tymi olejkami.
Wykorzystaj moc masażu. Pozbędziesz się napięcia.
Zorganizuj sobie czas– rozplanowanie wszelkich obowiązków pomoże Ci chociaż częściowo na przejęcie kontroli nad tym co się dzieje. Dzięki temu zobaczysz też na co masz czas, na co nie i będziesz w stanie go racjonalnie rozplanować. Nie będziesz poruszać się chaotycznie, a to da Ci dobre pole do działania.
Bądź asertywny i nie bierz na siebie za dużo. To bardzo ważne. Naucz się odmawiać i nie przyjmuj kolejnych zadań jeśli wiesz, że nie dasz rady tego zrobić. Za dużo ilość zadań po prostu Cię przytłoczy.
Znajdź czas na odpoczynek. Podczas organizowania sobie czasu, znajdź też chwilę na odpoczynek. Musisz się zregenerować. Nie odpuszczaj tego aspektu.
Otaczaj się ludźmi, których kochasz. Spędzaj czas w towarzystwie osób, dzięki którym się uśmiechasz, a przebywanie z nimi to dla Ciebie przyjemność. Rozmowa o swoich uczuciach i problemach również może pozytywnie wpłynąć na poziom Twojego stresu. Wsparcie bliskich to bardzo istotna kwestia.
Myśl pozytywnie. Staraj się uśmiechać. Optymizm to cecha, która pomaga w wielu sytuacjach życiowych. Warto ją pielęgnować. Pracuj nad sobą. Jeśli czeka Cię jakieś trudne zadanie, nie poddawaj się na samym początku i nie zakładaj, że nie dasz rady mu sprostać. Potraktuj to jak wyzwanie i podejdź do niego pozytywnie. Czasem nie taki wilk straszny jak go malują.