Każdy z nas miał w swoim życiu taki etap, że chciał wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Niektórym się udaje, zaczynają ćwiczyć i robią to bez znajdowania pretekstów i wymówek żeby przestać. Inni z kolei mają trochę pod górkę. Trudno im zacząć, a jeszcze trudniej wytrzymać. Wszystko zależy od podejścia, prowadzonego stylu życia i jeszcze paru elementów, o których napiszę za chwilę.
W obecnych czasach dużo łatwiej wykonywać nam rozmaite czynności w ogóle nie wychodząc z domu albo wykazując dosłownie minimum ruchu. Wszędzie jeździmy samochodem, w pracy siedzimy 8 godzin przy komputerze, a jedzenie zamawiamy siedząc na kanapie i oglądając film. Taki tryb życia po jakimś czasie skutkować będzie problemami ze zdrowiem i samopoczuciem. Dlatego warto jak najszybciej coś zmienić i wprowadzić w harmonogram naszego dnia czas na aktywność fizyczną.
Jak zacząć się ruszać??
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego jakie korzyści niesie ze sobą ruch. Dzięki systematyczniej aktywności fizycznej będziemy mieć więcej energii, poprawi się stan naszego zdrowia, a i myślenie będzie bardziej pozytywne. Warto zapisać na kartce co nam dolega, co chcielibyśmy zmienić, aby czarno na białym widzieć z czym tak naprawdę się borykamy. Trzeba przede wszystkim znaleźć w sobie motywację i zadać pytanie co nią będzie. Niektórych motywuje wizja szczuplejszej sylwetki, innych problemy ze zdrowiem. Każdy ma swój powód. I każdy jest dobry.
Określenie celu, dla którego zaczynamy ćwiczyć jest bardzo ważne. Najlepiej będzie jeśli cele na początek będę niewielkie, krótkoterminowe i w miarę łatwe do osiągnięcia. Ich zdobycie zmotywuje do dalszej pracy i działania. W znalezieniu motywacji mogą pomóc też przyjaciele albo rodzina. Być może znajdzie się ktoś, z kim będziesz mógł ćwiczyć wspólnie. Razem spędzony czas, lekka rywalizacja to bardzo wartościowe elementy.
Ale wszystko to fajnie brzmi. Wszyscy wiedzą w teorii jak dobrze jest się ruszać. Z praktyką bywa trochę gorzej.
Co jeszcze zrobić, aby więcej się ruszać?
- Przede wszystkim należy dokładnie rozpisać sobie plan dnia. Zaznaczyć te dni w tygodniu i te godziny, w których naprawdę masz czas na ruch. Doba każdego z nas ma tyle samo godzin, więc jeśli inni mogą znaleźć czas na trening i Ty możesz. Wpisz sobie to do kalendarza i pilnuj. Nie umawiaj sobie wizyty u dentysty kiedy wiesz, że w tym terminie masz zaplanowany trening. Kiedy jesteś w pracy, to nie robisz przecież nic innego w jej trakcie, tylko pracujesz. Tak samo podejdź to kwestii aktywności fizycznej.
- Znajdź taką formę sportu, która Ci najbardziej odpowiada. Dla jednej osoby będzie to siłownia, dla drugiej basen, a dla kolejnej bieganie. Nie zmuszaj się do czegoś czego nie lubisz. Jeśli wiesz, że basen nie jest dla Ciebie, to nie wykupuj tam karnetu tylko dlatego, że jest to modne albo chodzi tam koleżanka z pracy. Szukaj i próbuj. Oczywiście warto spróbować różnych możliwości. Idź, sprawdź. Może akurat przypadnie Ci do gustu coś, o czym wcześniej nie pomyślałeś. Nigdy jednak nie rób nic na siłę. Jeśli okaże się, że lubisz różne formy aktywności, to urozmaicaj treningi i przeplataj je między sobą. Jeśli polubisz jedną formę ruchu, to poświęć się całkowicie jej. Każdy z nad ma inne potrzeby, wybór jest ogromny, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Warto pamiętać, że ruch to też spacer, zamiana samochodu na rower czy taniec we własnym domu do ulubionych piosenek. Ważne, żeby wstać z kanapy i pamiętać, że ruch to zdrowie. Najważniejsze to zdać sobie sprawę z tego, że możesz i chcesz się ruszać, a nie musisz.
- Co ważne, nie bierz się na siebie za dużo. Nie zakładaj z góry, że będziesz robić treningi codziennie. Łatwo się wtedy zniechęcić. Może być to dla Ciebie po prostu za trudne. Zmęczony codziennymi treningami organizm w pewnym momencie powie Ci: stop.
- Nie katuj się treningami. Często na treningu wylewamy z siebie siódme poty, nie możemy złapać tchu i po prostu jesteśmy wykończeni. Wszystko ze spokojem. Zawsze, kiedy zaczyna się przygodę ze sportem, zaczynamy od lekkich ćwiczeń, obojętnie jakiego rodzaju sportu byśmy nie wybrali. Należy określić swoje możliwości, stan zdrowia i predyspozycje. Do tego wszystkiego dobrać odpowiedni poziom zaawansowania. Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasze zdrowie pozwala na wykonywanie wybranego przez nas sportu, koniecznie należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
- Warto przynajmniej na początku skorzystać z pomocy trenera. Obojętnie jaki rodzaj aktywności wybraliśmy, technika jest bardzo ważna. Jeśli nie będziemy mieli odpowiedniej, ćwiczenia zaczną nas męczyć, przeforsujemy się, a co najważniejsze możemy nabawić kontuzji. Nasza motywacja spadnie i będziemy musieli zaczynać wszystko od nowa.
- Pamiętaj, aby jeść zdrowo i dużo pić. Wszystkie chęci do ćwiczeń miną nam jeśli będziemy niezdrowo najedzeni, a nasz organizm odwodniony. Nie trenujmy zaraz po posiłku, ale też nie na pełnym głodzie. Nawadnianie to również istotna kwestia. Należy pić wodę przed, w trakcie i po treningu.
- Ważne jest też odpowiednie ubranie. Nie mam na myśli tu kupowania najdroższych ubrań sportowych, jakie występują na rynku. Nie chodzi o modę, ale o wygodę. Ubranie musi być przewiewne i praktyczne. Bez tego podczas ćwiczeń nie będziesz czuć się komfortowo i z większym prawdopodobieństwem odpuścisz trening.
- Na koniec jeszcze jedna kwestia. Ruch to zdrowie w czystej swej postaci. Każda dawka ruchu wyzwala ogromną ilość endorfin, czyli hormonu szczęścia. Jeśli więc nie masz humoru i siedzisz smutny na kanapie, zmotywuj się i wyjdź chociaż na spacer. Po prostu, zacznij się ruszać! Zobaczysz, że od razu poczujesz się lepiej. Kiedy poznasz niesamowitą moc i korzyści płynące z regularnego ruchu, na pewno pożegnasz typ kanapowca jakim być może byłeś do tej pory.
To jak? Działamy?